Haspuffadás

Haspuffadás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A haspuffadás hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll, amelyet leggyakrabban emésztési zavar okoz. Gyakran jelentkező vagy tartós panasz esetén, orvosi vizsgálat javallott.

Mi okozza?

Puffadásos tüneteket leggyakrabban helytelen életmódbeli szokások (pl. kapkodó étkezés, fokozott stressz, szénsavas üdítők fogyasztása, stb.), betegségek (pl. cukorbetegség, felszívódási zavarok, étel intoleranciák) vagy egyéb tényezők (pl. gyógyszeres kezelés) okoznak.

Mikor forduljak orvoshoz?

A haspuffadás önmagában nem ad aggodalomra okot, azonban ha túl gyakran vagy az alábbi tünetek mellett jelentkezik, érdemes felkeresnünk háziorvosunkat:

  • véres széklet megjelenése esetén
  • megváltozott székelési szokások kísérik (székrekedés és/vagy hasmenés, vagy ezek váltakozása)
  • a has tartós előredomborulását okozza
  • hányinger, hányás jelentkezésekor

Hogyan kerüljük el?

Legtöbb esetben egy kis odafigyeléssel és életmód változtatással kerülhetjük el a haspuffadás kellemetlen tünetét.  Az alábbi tippek betartása csökkentheti megjelenését:

  • Fogyasszunk magas rosttartalmú (pl. zab, gyümölcsök, zöldségek) ételeket!
  • Kerüljük a túl fűszeres, csípős, tartósítószerekben gazdag ételeket!
  • Alaposan rágjuk meg a falatot étkezésnél!
  • Mérsékeljük a stresszt az életünkben!
  • Mozogjunk rendszeresen!

A terápia a kiváltó okoktól függ

Amennyiben a fenti tanácsok betartásával sem mérséklődik panaszunk, és/vagy tartósan fennáll, érdemes felkeresni a háziorvosunkat, aki gasztroenterológiai, belgyógyászati vagy endokrinológiai szakrendelésre irányíthat minket.  A szakorvos a panaszainknak megfelelő kivizsgálás elvégzése után kiválasztja a megfelelő terápiát, ami gyógyszeres kezelést vagy további életmódbeli változtatásokat jelenthet, esetleg műtéti beavatkozást indokolhat.

Útmutató

  • A haspuffadás hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll.
  • Puffadásos tüneteket leggyakrabban helytelen életmódbeli szokások (pl. kapkodó étkezés, fokozott stressz, szénsavas üdítők fogyasztása, stb.), betegségek (pl. cukorbetegség, felszívódási zavarok, étel intoleranciák) vagy egyéb tényezők (pl. gyógyszeres kezelés) okoznak.
  • A haspuffadás önmagában nem ad aggodalomra okot, azonban ha túl gyakran vagy egyéb tünetek mellett jelentkezik, érdemes felkeresnünk háziorvosunkat.
  • A szakorvos a panaszainknak megfelelő kivizsgálás elvégzése után kiválasztja a megfelelő terápiát, ami gyógyszeres kezelést vagy további életmódbeli változtatásokat jelenthet, esetleg műtéti beavatkozást indokolhat.
Haspuffadás - Részletesen a témáról
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?
Rendszeresen puffad, görcsöl a hasad tej fogyasztását követően? Gyakran hasmenés is társul hozzá? Összeszedtük azokat a dolgokat, amelyek segítségével megtudhatod, valóban laktózintolerancia áll-e a háttérben.
Miért alakul ki a tejcukor érzékenység?
A puffadás, hasfájás, hasmenés vagy hasi görcsök hátterében olykor tejcukor-érzékenység is állhat, de olykor kevésbé ismert tüneteket is okozhat a tejfogyasztás. Melyek ezek?
Ételintolerancia gyermekeknél – mire figyeljünk?
Gyermekek esetében különösen fontos az ételérzékenységek meghatározása, mivel megfelelő diéta alkalmazása esetén nemcsak a tünetek, hanem maga a túlérzékenység is sok esetben megszüntethető. Mire kell figyelnünk gyermekeink esetében?
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
Hogyan vizsgálható a tejcukor-érzékenység?
Ha a tejtermékek, például nyáron egy fagyi vagy jégkrém elfogyasztása után rendszeresen puffadás, hasfájás, hasmenés vagy hasi görcsök jelentkeznek, javasolt kivizsgálni, hogy mi okozhatja a kellemetlen tüneteket.
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza panaszainkat, mielőtt bármilyen diétába kezdenénk.
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Mit tegyek, ha gyakran puffadok?
A puffadás, vagy más néven meteorizmus, a gyomor-bélrendszerben megnövekvő gázmennyiséget jelenti, mely kellemetlen teltség érzéshez, feszüléshez vezet. Hátterében táplálkozással és egyéb életmóddal...
Mit együnk, ha puffadunk?
Mi okozhat puffadást? Melyek azok az ételek, amelyek enyhülést hozhatnak? Mit együnk és mit ne ilyenkor? Összeszedtünk néhány olyan ételt, amely elfogyasztásával előidézhetjük és enyhíthetjük...