Fruktóz-intolerancia

Fruktóz-intolerancia

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A fruktóz, vagyis gyümölcscukor a bélből szívódik fel és egy, a májban termelődő enzim segítségével szőlőcukorrá, azaz glükózzá alakul át. A fruktóz-intolerancia az átalakítást végző enzim öröklődő hiánya esetén jön létre. A betegség viszonylag ritka, előfordulása 1/20-40000 születés.

Fruktóz-intolerancia tünetei

A betegség szerteágazó panaszokat okozhat, melyek jellegzetesen fruktóz tartalmú ételek fogyasztása után mutatkoznak. Az átalakítást végző enzim hiányában a fruktóz felhalmozódhat a szervezetben és többek között károsíthatja a májat és a veséket is. Tünetei lehetnek:

  • hasi görcsös fájdalom;
  • hasmenés;
  • hányinger, hányás;
  • alacsony vércukorszint tünetei: verejtékezés, remegés, fejfájás, éhségérzet; aluszékonyság, zavartság;
  • rossz közérzet, étvágytalanság;
  • köszvényes tünetek;
  • kisgyermekkorban figyelmeztető jel lehet a növekedés elmaradása;
  • nem megfelelő kezelés esetén májkárosodás, májcirrózis, vesekárosodás, veseelégtelenség.

Fruktóz-intolerancia diagnózisa

A betegség tünetei nem specifikusak, a diagnózisalkotás gyakran nem egyszerű.

  • Laborvizsgálat során észlelhető lehet a normálisnál alacsonyabb vércukorszint, magasabb fruktózszint, emelkedett húgysavszint, valamint eltérések a máj-és vesefunkciós paraméterekben.
  • Képalkotó vizsgálattal (pl.hasi ultrahang) előrehaladott esetben májszerkezeti elváltozások lehetnek láthatóak.
  • Szövettani mintavétel, májbiopszia: definitív diagnózis így állítható fel. A májból vett minta vizsgálatával kimutatható az érintett enzim hiánya.

Fruktóz-intolerancia kezelése

A kezelés legfontosabb alapeleme a diéta: a fruktóz és a fruktóz tartalmú egyéb cukrok teljes elhagyása. Fontos tudni, hogy fruktóz nemcsak a gyümölcsökben található, hanem számos egyéb élelmiszerben is (pl. bizonyos zöldségekben, édességekben, szirupokban, konzervekben, alkoholban... stb.).  Igazolt fruktózintolerancia esetén mindenképpen ajánlott dietetikussal való konzultáció. Tünetileg a vércukorszint csökkenése jól kezelhető gyorsan felszívódó szénhidrátok (pl. szőlőcukor) fogyasztásával, melyet a betegeknek mindig célszerű maguknál tartani.

Gyógyítható-e a fruktóz-intolerancia?

Alapvetően a fruktóz-intolerancia nem gyógyítható betegség, de gondos kezeléssel karbantartható, jó életminőség biztosítható, valamint megelőzhető a súlyosabb szövődmények – mint például a májcirrózis, veseelégtelenség – kialakulása.

Megelőzhető-e a betegség?

A betegség nem megelőzhető, hiszen egy genetikailag meghatározott, öröklődő kórállapotról van szó. Fontos a diagnózis mihamarabbi felállítása – gyanús tünetek esetén már csecsemőkorban is. Az örökletes enzimhiány okozta „valódi” fruktóz-intolerancia nem összetévesztendő a gyakoribb, ártalmatlanabb fruktóz felszívódási zavarral (malabszorpcióval).

Útmutató

  • A fruktóz-intolerancia a fruktóz glükózzá alakítását végző enzim öröklődő hiánya esetén jön létre.
  • A betegség viszonylag ritka, előfordulása 1/20-40000 születés, megelőzése nem lehetséges.
  • A betegség szerteágazó panaszokat okozhat, melyek jellegzetesen fruktóz tartalmú ételek fogyasztása után mutatkoznak.
  • A diagnózis nem mindig egyszerű: laborvizsgálat, kilégzési teszt, képalkotó diagnosztika, de szövettan is indokolt lehet a felismeréséhez.
  • A fruktóz-intolerancia nem gyógyítható betegség, de gondos kezeléssel karbantartható, jó életminőség biztosítható.
  • A kezelés legfontosabb alapeleme a diéta: a fruktóz és a fruktóz tartalmú egyéb cukrok teljes elhagyása.
Fruktóz-intolerancia - Részletesen a témáról
Mit együnk, ha puffadunk?
Mi okozhat puffadást? Melyek azok az ételek, amelyek enyhülést hozhatnak? Mit együnk és mit ne ilyenkor? Összeszedtünk néhány olyan ételt, amely elfogyasztásával előidézhetjük és enyhíthetjük kellemetlen panaszainkat.
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...