Epe

Epe

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
Az epehólyag kb. 10 cm nagyságú, vékony falú tömlő, amelynek a májon belüli és májon kívüli szakasza is van.

A májsejtek folyamatosan termelik a halványsárga színű, hígan folyó úgynevezett májepét, amely az epehólyagba kerülve besűrűsödik és átalakul sötétzöld hólyagepévé. A májsejtek koleszterinből képezik az epesavat, ami fontos szerepet játszik a zsírok emésztésében.

Az epeutak és az epehólyag betegségei:

- Epekövesség: Az epekő az epe oldott alkotórészeinek kicsapódásával jön létre, kialakulhat a májban, az epeutakban és az epehólyagban egyaránt. Jobb bordaív alatti, erős fájdalommal, úgynevezett epegörccsel jár, ami kisugározhat a jobb lapockába vagy a hát környékére. További tünetként jelentkezhet haspuffadás, émelygés, hányinger, hányás, székrekedés és sárgaság is, melyek elsősorban diétával és/vagy gyógyszerekkel, illetve súlyos esetekben műtéttel kezelhető.

- Akut vagy krónikus epegyulladás: Étvágytalanság, hányás, a jobb bordaív alatti heveny vagy tompa fájdalom, hidegrázás, láz, nyomásérzékenység, hasfali izomvédekezés, esetenként átmeneti sárgaság, bélmozgások megszűnése, csuklás, haspuffadás, hőemelkedés hívhatja fel a figyelmet az epegyulladásra, melynek kezelése diétával, gyógyszeresen, szükség esetén műtéti beavatkozással történik.

- Polip: Az orrpolip a férfiak körében gyakrabban fordul elő, a jóindulatú elváltozás ijedtségre is adhat okoz, hiszen akár 1 cm átmérőjű daganatot is észlelhet a beteg. Esztétikai problémákon kívül nem okoz tüneteket, kezelése műtéttel (1 cm-től nagyobb csomó esetén) történik.

- Daganat: Az epehólyag és az epeutak daganatai a kor előrehaladtával jelentkezhetnek, leggyakrabban a 65 év felettieket érinti. Az epehólyag daganatai nőkre, míg az epeutak rosszindulatú elváltozásai inkább a férfiakra jellemző. A betegség sokáig tünetmentes lehet, később az epebetegség jellemző tüneteit produkálhatja (pl. sárgaság, hányás, hányinger, haspuffadás, stb.). Tüneti kezelése gyógyszerekkel, maga az elváltozás műtéti beavatkozással kezelhető.

Epe - Részletesen a témáról
Mit tegyek, ha epekövességre gyanakszom?
Hogyan ismerjük fel? Mit tehetünk, ha epekőre gyanakszunk? Miért fontos, hogy orvoshoz forduljunk ilyenkor? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az epekövességgel kapcsolatban.
Mi állhat a gyomorgörcs hátterében?
A gyomorgörcs mindenki számára ismert fogalom. Az is átélte már, akinek soha nem kellett komoly betegséggel szembenéznie, egyszerűen csak túl sok stressz érte. Mi okozhatja a gyomorgörcsöt?
Laborvizsgálatok értelmezése: Gamma GT
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.
Hogyan étkezzünk epekövesség esetén?
Bizonyos ételek fogyasztásával növelhetjük annak az esélyét, hogy epekő alakuljon ki a szervezetünkben, a megfelelő diéta betartásával pedig mérsékelhetjük panaszainkat. A következő általános érvényű diétás javaslatokat mindenképp ajánlatos betartanunk attól függetlenül, hogy betegségünk mennyire előrehaladott állapotban van.
Mit együnk epehólyag eltávolítása után?
Amennyiben elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás, amely során eltávolítják az epehólyagot, ajánlott a görcsrohamokat követően előírt diétának megfelelően táplálkozni. Mire figyeljünk ilyenkor?
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Mi károsíthatja a bélflórát?
Bélflóránk egyensúlyát számos külső hatás felboríthatja, mely emésztési zavarhoz vagy a szervezet védekezőképességének csökkenéséhez vezethet. Mi okozhat bélflóra károsodást?
Milyen hibákat követhetünk el a fogmosás során?
Gyermekkorunk óta a mindennapjaink része a fogmosás, de vajon jól csináljuk? Megfelelő módon, megfelelő ideig és optimális mennyiségű fogkrémmel tisztítjuk a fogainkat? Összeszedtük a leggyakoribb...
Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
A vese elsődleges feladata, hogy a keletkező salakanyagokat kiszűrje a vérből és a húgyhólyagba továbbítsa azokat, valamint felel a só- és vízháztartás szabályozásáért. Mit tehetünk a vese...
Mire jó a barázdazárás?
Az őrlőfog rágófelszínén található barázdák mindenkinél mások, valakinél nem jelentenek problémát, míg másoknál olyan mélyek, hogy a baktériumok könnyedén megtelepszenek bennük. Mit tehetünk ellenük?