Mentális betegség

Mentális betegség

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A mentális betegségnek számos formája létezik, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között. Összeszedtük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy érdemes szakemberhez fordulnod a problémáiddal.

Mentális betegségek tünetei

Az alábbi tünetek arra utalnak, hogy ideje segítséget kérned:

  • A szokásosnál hosszabb ideig tartó szomorúság
  • Visszavonulás a barátoktól és/vagy a családtól
  • Érdektelenség olyan dolgok iránt, amelyeket korábban szerettünk
  • Az érzelmek szélsőséges megélése
  • Alvási és étkezési szokások megváltozása
  • A problémákhoz képest aránytalanul nagy gondterheltség, illetve félelem
  • A személyes higiénia elhanyagolása, figyelmen kívül hagyása
  • Túlzott kábítószer és vagy alkoholfogyasztás
  • Indokolatlan düh, harag
  • Különböző betegségek kialakulása (testi tünetek)
  • Öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok

A gyermekek mentális betegségének jelei

Ha egy gyermek mentális betegségben szenved, akkor a fenti tünetek ugyanúgy igazak lehetnek rá, ahogy a felnőttekre, azonban az alábbiakkal kiegészülhet:

  • Agresszió
  • Beilleszkedési zavarok
  • Koncentrációzavar
  • Iskolai teljesítmény csökkenés
  • Gyakori rémálmok
  • Túlérzékenység (hangokra, szagokra vagy érintésre)
  • Furcsa, szokatlan viselkedés

Mikor kérjünk segítséget?

Az, hogy egyszer-egyszer igazak valakire a fenti tünetek, még nem indok arra, hogy egyből szakemberhez forduljunk, de ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk ezeket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust. Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.

Útmutató

  • A mentális betegségnek számos formája és szerteágazó tünetei léteznek, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között.
  • Ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk a tüneteket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust.
  • Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.

Forrás: https://www.webmd.com/mental-health/signs-mental-illness

Mentális betegség - Részletesen a témáról
Hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek?
Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?
Szorongásos zavart okozhat az iskolakezdés
Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.
Tippek szülőknek tanulási zavarok esetére
Alig van olyan iskolai osztály, ahol ne lenne tanulási zavarral érintett gyerek. A Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancia néhány tanácsának megfogadásával a szülő is segíthet abban, hogy gyermeke sikerélményeket szerezzen az iskolában.
Mit tegyünk, ha túl stresszes az életünk?
Sajnos időnként mindannyiunk életében előfordul egy-egy stresszesebb időszak. A felgyülemlett feszültséget ilyenkor számos dologgal enyhíthetjük. Melyek ezek?
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Gyász COVID idején
A különböző veszteségek nagyon gyakorivá váltak a pandémia alatt. Talán a legsúlyosabb veszteség a COVID járvány egyik legtragikusabb következménye az, amikor egy szeretett személyt vesztünk el vírusfertőzés következtében. Milyen érzések természetesek ilyenkor és mikor kérjünk segítséget?
Hogyan segíts annak, aki szorong?
Előfordulhat, hogy nem tudjuk mit kellene mondanunk annak a barátunknak, a barátnőnknek vagy rokonunknak, aki szorongással küzd. Összeszedtük azokat, amivel támogathatod őt, és azokat a mondatokat is, amelyeket jobb elkerülnöd egy beszélgetésnél.
Milyen jelei lehetnek a mentális kimerülésnek?
A mentális kimerülés az agynak olyan, mint az izmoknak a fizikai fáradtság, ám felismerése jóval nehezebb. Mikor beszélhetünk mentális kimerülésről? Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk? Összeszedtük a szellemi fáradtság legjellemzőbb tüneteit.
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Hogyan bánjunk a passzív-agresszív emberekkel?
A panaszkodó, a bűntudatkeltő, a szabotőr…Mitől válik valaki passzív-agresszívvé? Hogyan bánjunk az ilyen típusú emberekkel? Szajcz Ágnes klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus válaszol ezekre...
Ismerd fel a passzív-agresszív emberek típusait!
Te is ismersz passzív-agresszív embert? Olyat, aki mindenen megsértődik, állandóan bűntudatot kelt benned, vagy kétértelmű „bókjaival” rendre megsért?
Mit tegyünk gyermekbántalmazás esetén?
A bántalmazott gyerekek sokszor nem érzik, hogy ami velük történik, az nem természetes. Mit tehetünk a gyerekek védelme érdekében és mit tehetnek a gyerekek maguk, hogy felismerjék, hogy az, ami...
Hogyan befolyásolhatja a gyász az egészségünket?
A gyász sajnos életünk része, amely testi és lelki változásokat hozhat. Cikkünkben összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az egészségünkre, és mit tehetünk ellene.