Ételintolerancia
Az ételintolerancia nem összekeverendő az ételallergiával, a két fogalom alatt teljesen mást értünk. Az ételintolerancia egyfajta abnormális reakció bizonyos ételfajtákra, amely a test bármely pontján jelentkezhet.
A tesztek során vérmintából mutatják ki az antitestek jelenlétét, azonban léteznek olyan mechanizmusok is, amelyekért nem az immunrendszer a felelős. Ide soroljuk:
- Az enzimhiányt/enzimelégtelenséget (laktáz hiány szerepe a tejcukor intoleranciában)
- Kemikália/ gyógyszer érzékenység
- MSG (monosodium-glutamate, nátrium glutamát) a kínai ételekben
- A szárított gyümölcsökben és zöldségekben, a borban, sörben lévő szulfito
- Erekre ható (értágító) aminok, mint a fenil-etilamin a csokoládéban és a vörösborban
Melyek azok az ételek, amelyek a leggyakrabban okoznak ételintoleranciát?
- glutén
- tehéntej
- tojás
- olajos magvak
- búza
- szója
- élesztő
Az ételintoleranciának számos tünete van, melyeket az emésztőrendszer vált ki. A tünetek kialakulása lassú folyamat, az étkezést követően akár órákba vagy napokba is telhet, ezért is ajánlott elvégezni az IgG antitest tesztet.
Gyakori tünetek lehetnek:
- haspuffadás, hasmenés, bélgáz képződés,
- szénanátha, krónikus fáradtság,
- fejfájás, migrén
- ízületi fájdalom, ízületi gyulladás
- bőrproblémák (pl. pattanás, akné, ekcéma)
Hogyan kezelhetjük megfelelően?
Az ételintoleranci úgy kezelhetjük a leghatékonyabban, ha az étrendünkből elhagyjuk az érzékenységet okozó ételeket. Ebben az esetben nagyon fontos ügyelni arra, hogy a szervezet számára fontos tápanyagokat más módon pótoljuk azért, hogy elkerüljük a hiányos táplálkozást (pl. laktózintolerancia esetén a tehéntejet helyettesíthetjük szója, hipoallergén vagy laktózmentes tejjel).
Előfordulhat, hogy a felnőtt szervezet kis mennyiségben tolerálja az érzékenységet okozó ételt, ez azonban általában egyénfüggő és tapasztalati úton lehet megállapítani, hogy mit és mennyit lehet enni a problémás ételből, úgy, hogy ne jelentkezzenek a tünetek.
Az ételintolerancia nem feltétlenül kíséri el a pácienst élete végéig: ha huzamosabb ideig nem eszik az érzékenységet okozó ételből, akkor a szervezet kisebb adagokban újra tolerálhatja.
Ételintolerancia esetén ajánlott dietetikushoz fordulni, mert ő segíthet a megfelelő étrend kialakításában, valamint tanácsaival segíti az egészségünk megőrzését.
(Nagy Cintia, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Mi az ételintolerancia?
- Ételintolerancia Tudástár
- Mi az ételintolerancia?
- Az ételintolerancia kezelése
Útmutató
- Az ételintolerancia egyfajta abnormális reakció bizonyos ételfajtákra, amely sokféle módon nyilvánulhat meg.
- Az ételintoleranciát úgy kezelhetjük a leghatékonyabban, ha az étrendünkből elhagyjuk az érzékenységet okozó ételeket.
- Az ételintolerancia nem feltétlenül kíséri el a pácienst élete végéig: ha huzamosabb ideig nem eszik az érzékenységet okozó ételből, akkor a szervezet kisebb adagokban újra tolerálni fogja.
- Ételintolerancia esetén ajánlott dietetikushoz fordulni, mert ő segíthet a megfelelő étrend kialakításában, valamint tanácsaival segíti az egészségünk megőrzését.