Szalmonella

Szalmonella

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A szalmonella kialakulásának hátterében általában a higiénés szabályok és konyhai előírások be nem tartása áll. A kórokozók bejutása a szervezetbe hasmenéses megbetegedéssel jár, amely elsősorban a nyári időszakban gyakoribb. Fertőző jellege miatt a szalmonella fertőzés gyanúja esetén minél hamarabb keressük fel háziorvosunkat.

A kórokozók a baktériumot tartalmazó széklettel szennyezett étel vagy víz fogyasztása esetén kerülnek be az emberi szervezetbe és telepednek meg a vékony-és vastagbélben. A fertőzés forrása általában a helytelenül hőkezelt tojás, pasztőrözetlen tej, mosatlan zöldségek, húsok és a belőlük készített ételek. Nyáron és kisgyermekek körében gyakoribb a betegség jelenléte.

Tünetei

Leggyakrabban hasmenéssel járó betegség, de ritkán jelen lehet tünetmentesen is. Az első tünetek már a fertőzött étel fogyasztását követő pár órában jelentkeznek és általában 2-10 napig tartanak:

  • hasmenés (jellemzően vizes, nyákos)
  • hányinger, hányás
  • hasi fájdalom, görcsök
  • elesettség
  • láz, hőemelkedés
  • hidegrázás

Kezelése

Legfontosabb a tünetek kezelése.

Pótoljuk az elvesztett folyadékot: fogyasszunk sok vizet vagy iontartalmú italt (ez különösen gyermekek és idősek számára ajánlott), de súlyosabb esetben szükség lehet infúzió adására vagy antibiotikumos kezelésre is.

Szükség esetén használjunk bélfogó tablettát, azonban ez csak átmenetileg javasolt, ugyanis csökkentik a kórokozók ürülését, ezzel elhúzva a betegséget.

A tünetek enyhülése után keressük fel háziorvosunkat, hiszen a szalmonella fertőzés járványt is okozhat. Próbáljuk felidézni, hol és mit ettünk, hiszen fontos lehet ez az információ, hogy mások ne fertőződjenek meg.

Hogyan előzhető meg a fertőzés?

A szalmonella fertőzést elkerülhetjük, ha betartjuk az alábbi tanácsokat:

  • Megfelelő élelmiszer higiénia betartása.
  • Az ételek megfelelő előkészítése, sütése, főzése, átforralása.
  • A nyers élelmiszerek (húsfélék, tojás) lejárati idejének ellenőrzése, különösen meleg napokon.
  • Az élelmiszerek gondos hűtése.
  • Alapos kézmosás

Útmutató

  • A szalmonella kialakulásának hátterében általában a higiénés szabályok és konyhai előírások be nem tartása áll. 
  • Leggyakrabban hasmenéssel járó betegség, de ritkán jelen lehet tünetmentesség esetén is.
  • Legfontosabb a tünetek kezelése. Pótoljuk az elvesztett folyadékot, szükség esetén használjunk bélfogó tablettát, illetve keressük fel háziorvosunkat, hiszen a szalmonella fertőzés járványt is okozhat. 
Szalmonella - Részletesen a témáról
Mikor kell orvoshoz fordulni gyomorpanaszok miatt?
Nyáron jellemzően nagyobb a rizikója a gyomorrontásnak – különösen a kevésbé kiegyensúlyozott táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek miatt. Ha azonban nem múlnak a gyomorrontásos panaszok, ki kell vizsgálni.
Melyek a leggyakoribb fesztiválbetegségek?
Alig vártuk, hogy újra fesztiválszezon legyen, azonban érdemes arra figyelni, hogy ezek az események olykor egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Hogyan kerüljük el ezeket? Mit tegyünk azért, hogy a barátokkal töltött idő kellemes emlék maradjon?
Mire figyeljünk, ha piknikezni indulunk?
A kirándulásokkal összekötött piknikezések tervezésekor érdemes azzal számolni, hogy a langyos, meleg hőmérséklet kedvez a baktériumok szaporodásának, éppen ezért körültekintést igényel az ételek előkészítése.
Hogyan tároljuk a megmaradt ételeket?
Az élelmiszerek okozta megbetegedések legtöbbször a háztartásokban fordulnak elő, melyeket egy kis odafigyeléssel meg tudnánk előzni. Mire figyeljünk a maradékok tárolásakor?
Milyen ételeket ne fogyasszunk nyersen?
Számos olyan fogás kerülhet a konyhánkba vagy az asztalunkra, amelytől könnyen megfertőződhetünk, megbetegedhetünk. Összeszedtük azokat az élelmiszereket, amelyeket nem érdemes nyersen fogyasztani.
Hogyan mossuk helyesen a zöldségeket, gyümölcsöket?
A nyers zöldség és gyümölcs tartalmazza a legtöbb vitamint és ásványi anyagot, azonban mosatlanul fogyasztva komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a héjon megtelepülő baktériumok miatt.
Mossuk vagy ne az élelmiszereket?
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma ajánlása alapján minden olyan terméket meg kell mosni, amin nem szerepel az előmosott felirat, azonban ez nem minden alapanyagra igaz. Melyiket mossuk és melyiket ne?
Mire figyeljünk a fagyasztott ételek felhasználásánál?
Sokan előszeretettel vásárolnak fagyasztott zöldséget, gyümölcsöt vagy húsokat, hiszen így mindig lehet otthon olyan alapanyag, amiből könnyen tudunk ebédet vagy vacsorát készíteni. Van néhány dolog azonban, amire érdemes odafigyelni akkor, ha rendszeresen használunk fagyasztott termékeket.
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Melyik évszakban nagyobb a szalmonella kockázata?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...