Mit tegyek, ha gyakran puffadok?

Mit tegyek, ha gyakran puffadok?

Mit tegyek, ha gyakran puffadok?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.29.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
A puffadás, vagy más néven meteorizmus, a gyomor-bélrendszerben megnövekvő gázmennyiséget jelenti, mely kellemetlen teltség érzéshez, feszüléshez vezet. Hátterében táplálkozással és egyéb életmóddal összefüggő tényezők (pl. stressz), valamint a gyomor-bélrendszert érintő betegségek állhatnak. Mit tehetünk ellene?
Bővebben
Erről olvashatsz a cikkben

Mi okozza?

Meteorizmushoz vezethet a nagyobb mennyiségű lenyelt levegő, szén-dioxid tartalmú italok használata, valamint bizonyos rostdús ételek (rozskenyér, müzli, gyümölcsök, hüvelyesek, hagyma, káposzta) fogyasztása, melyek vastagbélben végbemenő bakteriális lebomlásuk során megnövekedett gázképződés eredményeznek.

Az életmódból adódó eredeten kívül, számos betegség vezethet kóros puffadáshoz. Felnőttek esetében a meteorizmus mögött a legjellemzőbb kórképek a laktóz intolerancia, a glutén érzékenység, krónikus hasnyálmirigy gyulladás, de számos egyéb betegség esetén találkozhatunk a puffadással, mint tünettel (pl. ételallergia, pajzsmirigy betegség, krónikus vesebetegség, onkológiai betegségek, cukorbetegség, pszichoszomatikus betegség- irritábilis bél szindróma). A laktóz intolerancia esetén a beteg tejtermékek fogyasztása következtében tapasztalhat hasi fájdalommal, hasmenéssel és kóros gázképződéssel járó panaszokat, melynek oka a laktózt lebontó enzim, a laktáz hiánya vagy csökkent aktivitása. Ilyenkor a tejcukrot a hiányzó enzim helyett, a vastagbélben található baktériumok bontják le, aminek következményeként hasmenés és fokozott gázképződés alakul ki. A glutén érzékenység esetében a glutén tartalmú ételek fogyasztása (búza, zab, árpa) során a vékonybélben a tápanyagok felszívódásáért felelős bélbolyhok károsodnak, mely miatt hasmenés, hasi panaszok, puffadás és fontos tápanyagok felszívódásának hiánya miatt tapasztalt egyéb tünetek alakulhatnak ki ( pl. fogyás, gyengeség ödéma, vérszegénység). A krónikus hasnyálmirigy gyulladás a hasnyálmirigy által termelt enzimek hiányában kialakuló emésztési zavar által vezet hasi panaszokhoz, puffadáshoz, valamint a fel nem szívódó tápanyagok miatt hiányállapotokhoz.

Mit tehetünk ellene?

Gyakori puffadás esetén belgyógyászati kivizsgálás (labor vizsgálat, képalkotó vizsgálatok), majd a megfelelő szakorvosi vizsgálatok elvégzése szükséges.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2021.09.29.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...