Prosztata biopszia

Prosztata biopszia

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Nagy Károly, urológus
A prosztata biopszia az egyik leggyakrabban végzett beavatkozás az urológiában, mely legsúlyosabb szövődménye a biopsziát követő infekció, ami életet veszélyeztető szepszishez is vezethet.

A prosztata biopszia során a prosztatából nyerünk szövetmintát elemzésre, amelyre általában emelkedett PSA és rektális digitális vizsgálat (végbélen keresztüli tapintási lelet) alapján felmerült prosztatarák gyanúja esetén kerül sor. Célja, hogy igazolja vagy kizárja a prosztatarák jelenlétét.

A vizsgálat menete

A biopszia körülbelül 10 percet vesz igénybe és történhet helyi lidokainos érzéstelenítésben, maszkos inhalációs bódításban vagy szükség esetén rövid altatásban. A biopszia hazánkban a legtöbb intézményben transzrektális (végbélen keresztül) úton történik ultrahang célzás segítségével. A beavatkozás során egy rektális UH vizsgálófejet helyeznek a végbélbe és a prosztatából vékony biopsziás tű segítségével általában 10 mintát vesznek térképszerűen. Gáton keresztül is lehetséges mintát venni, szintén UH célzás segítségével, ebben az esetben a tű nem bélfalon áthatolva jut el a prosztatához, hanem a gát bőrén keresztül.

A leggyakoribb szövődmények

A beavatkozást követően előfordulhat véres vizelet, ami általában egy-két órán belül magától megszűnik. Amennyiben nem, vagy vizelési képtelenség alakulna ki, húgycsövön át bevezetett hólyagtatéter kerülhet behelyezésre. Elenyészően ritkán olyan mértékű vérvizelés jelentkezik, mely további beavatkozásokat igényel. Elhúzódó vizelési képtelenséggel és ebből adódóan tartós katéter viseléssel is lehet számolni. Gyakran véres ondóürítés léphet fel a műtétet követően, ami néhány nap után spontán megszűnik (ritka esetben hetekig is fennmaradhat). A végbél körül elhelyezkedő aranyeres csomókból szintén vérzés keletkezhet, ami legtöbbször magától megszűnik, ellenkező esetben sebészi beavatkozás válhat szükségessé, akár a végbél tamponálására is sor kerülhet.

A prosztata biopszia egyik legsúlyosabb szövődménye a biopsziát követően kialakuló fertőzés (0-6,3%) mely életet veszélyeztető szepszishez is vezethet, ilyenkor kórházban történő antibiotikum kezelésre van szükség. Súlyosabb vizelési képtelenséggel társuló esetben a has felől behelyezett katéter alkalmazására is sor kerülhet. A fertőzés szövődményeként a prosztatában tályog, illetve mellékhere vagy heregyulladás is kialakulhat, ami elhúzódó gyógyszeres, illetve szükség esetén műtéti kezelést teszi szükségesség.

A szövődmények elkerülése 

A biopsziát megelőzően a kezelőorvost tájékoztatni kell az elmúlt fél évben zajlott húgyúti fertőzésekről, az emiatt alkalmazott antibiotikum kezelésről, valamint az elmúlt fél év során bármilyen okból szedett antibiotikumokról. Amennyiben a beteg vizelet és széklet tenyésztési eredménye vagy társbetegségei indokolják, elhúzódóbb (több napos) kezelés is alkalmazható. A transzrektális prosztata biopsziák esetén a rectum betadinnal történő tisztítása is előnyös, csökkenti a fertőzéses komplikációk számát.

Kiknek ajánlott a szűrés?

Az 50 év feletti férfiaknál gyakoribb a prosztatarák előfordulása, ezért számukra indokolt az éves kontroll. Amennyiben a családban már előfordult prosztatarák, érdemes sűrűbben is felkeresni a kezelő orvost. A 20-30-as korosztálynak is ajánlott legalább 2-3 évente megjelennie a szűréseken. Nehézkes vizelés, gyakori vizelési inger, csípő érzés, fájdalom esetén azonnal szakorvoshoz kell fordulni.

(WEBBeteg)

(Dr. Nagy Károly)

Útmutató

  • A prosztata biopszia az egyik leggyakrabban végzett beavatkozás az urológiában.
  • Prosztata biopsziára általában emelkedett PSA és rektális digitális vizsgálat alapján felmerült prosztatarák gyanúja esetén kerül sor.
  • A biopszia körülbelül 10 percet vesz igénybe.
  • Biopszia csak megfelelő és alapos indikáció esetén javasolt, melyről kezelőorvosa dönt.
Prosztata biopszia - Részletesen a témáról
Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet.
Milyen tünetei lehetnek a prosztata betegségeinek?
A prosztata számos betegsége ugyanazokat a panaszokat okozza, ezért a pontos kórkép megállapításához elengedhetetlen a teljes körű urológiai kivizsgálás.
Mi okozhat megemelkedett PSA szintet?
Mivel normál PSA érték mellett is előfordulhat prosztatarák, de kis mértékben akár minden betegség nélkül megnőhet a szintje, ezért a szakemberek többféle vizsgálatot is alkalmaznak a prosztatarák szűrésére. Mit jelenthet a megemelkedett PSA szint?
Milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek prosztata megnagyobbodás esetén?
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondta, milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek ilyenkor.
Hogyan előzzük meg a prosztatarák kialakulását?
Az egészséges életmód, azaz a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, jelentősen csökkentik a daganatos betegségek, így a prosztataarák előfordulásának esélyét. Mit tehetünk a megelőzésért?
Mikor és milyen szűrővizsgálatok javasoltak férfiaknak?
A szűrővizsgálatok célja, hogy bizonyos megbetegedéseket olyan korai stádiumban diagnosztizáljon, hogy teljes gyógyuláshoz vezető terápia legyen elérhető.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen szövődmény alakulhat ki a prosztata biopsziát követően?
Hasznos lehet
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
A tüdőszűrés (másnéven mellkasröntgen), olyan képalkotó eljárás, melynek során vizsgálhatóak elsősorban a tüdők és a mellhártya elváltozásai, emellett tisztább képet kaphatunk a tüdő érrendszeréről...
Mit kell tudni a terhességi ultrahang vizsgálatokról?
A terhességi ultrahang vizsgálatok sugármentes, biztonságos és megbízható eljárások, bármikor megismételhetőek, és viszonylag gyors diagnózist adnak a hagyományos kétdimenziós képalkotással.
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását...