Rosszindulatú daganat

Rosszindulatú daganat

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
Magyarországon a halálesetek több, mint negyede történik rosszindulatú daganat miatt, pedig megfelelő odafigyeléssel, szűrővizsgálatokkal sok eset megelőzhető lehet(ne).

Emlődaganat

Elsősorban nőket érint, de ritkán férfiaknál is előfordulhat. Gyakran önvizsgálatkor kerül felfedezésre, keményebb csomó formájában. Előfordulhat a mell alakjának megváltozása; a mellbimbó váladékozása; az emlő bőrének szokatlan elváltozása (pl. ekcémához hasonló kiütés, narancshéj-szerű behúzódás). Tapintható lehet a környékén megnagyobbodott nyirokcsomó (pl. a hónaljárokban).

Leggyakrabban mammográfiás vizsgálattal kimutatható – akár kezdeti stádiumban is –, valamint nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat.

Tüdődaganat

Jelezheti rendszeres köhögés, nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, véres köpet. A tüdődaganat erős összefüggést mutat a dohányzással, ami egy fontos és kiküszöbölhető rizikótényező. A tüdődaganatok nagy része kétirányú mellkasröntgennel látható (de néhány esetben csak mellkas CT mutatja ki).

Vastagbéldaganat

Egyik legjellemzőbb tünete a széklethabitus megváltozása (székrekedés, hasmenés felváltva). Előfordulhat még véres-, fekete- vagy nyákos széklet és görcsös hasi fájdalom. Jellemző általános tünet a fogyás, vérszegénység, sápadtság. A diagnózisalkotáshoz szükséges vastagbéltükrözés (colonoscopia), melyet különösen családi halmozódás esetén szűrő jelleggel is érdemes elvégezni.

Prosztatadaganat

Férfiaknál fordul elő, jellemző tünete a vizeletürítés nehezítettsége, de előfordulhat véres vizelet, véres ondó is. Rendszeres szűréssel (vérből PSA szint meghatározás, urológiai vizsgálat) az esetek többségében időben diagnosztizálható.

Gyomordaganat

Gyomordaganatra utalhat a húsundor, gyomortáji fájdalom, hányinger, súlyos esetben vérhányás, fekete széklet (emésztett vér a székletben), vérszegénység, nyelészavar. Ilyen jellegű panaszok esetén gyomortükrözés (gastroscopia) elvégzése szükséges.

Májdaganat

Leggyakrabban már meglévő krónikus májbetegség talaján alakul ki. Jelezheti fokozódó sárgaság, hányinger, jobb bordaív alatti hasi fájdalom. Nagy méretű daganat felnyomhatja a rekeszizmot, ezzel nehézlégzést okozva.

Méhnyakrák

Előrehaladott esetben jár tünettel: bővebb hüvelyi folyás, ciklustól független vérzés, bizonytalan derék- és kismedencei fádalom. Mivel sokáig nem okoz panaszt, ezért időben történő felismeréséhez rendkívül fontos a nőgyógyászati rákszűrés (citológia).

Útmutató

  • Magyarországon a halálesetek több, mint negyede történik rosszindulatú daganat miatt.
  • A leggyakoribb daganatos megbetegedések az alábbiak: emlődaganat, tüdődaganat, prosztatadaganat, vastagbéldaganat, gyomordaganat, méhnyakrák és a májdaganat.
  • A megfelelő odafigyeléssel, életmóddal és szűrővizsgálatokkal sok eset megelőzhető lehet a daganatos betegségek kialakulása.
Rosszindulatú daganat - Részletesen a témáról
Mi okozhat megemelkedett PSA szintet?
Mivel normál PSA érték mellett is előfordulhat prosztatarák, de kis mértékben akár minden betegség nélkül megnőhet a szintje, ezért a szakemberek többféle vizsgálatot is alkalmaznak a prosztatarák szűrésére. Mit jelenthet a megemelkedett PSA szint?
Mire számíthatunk, ha gyermekünk daganatos beteg?
Évente megközelítőleg 400 000 (0-19 év közötti) gyermeknél diagnosztizálnak daganatos betegséget világszerte. A Nemzetközi Gyermekrák Szervezet és a Nemzetközi Gyermekonkológiai Társaság a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat foglalta össze a gyermekkori daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban.
Hogyan előzzük meg a prosztatarák kialakulását?
Az egészséges életmód, azaz a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, jelentősen csökkentik a daganatos betegségek, így a prosztataarák előfordulásának esélyét. Mit tehetünk a megelőzésért?
Mikor indokolt a vastagbéltükrözés?
A vastagbéltükrözés (colonoscopia) a teljes vastagbél, illetve a vékonybél-vastagbél átmenet endoszkópos vizsgálatát jelenti, mely során egy kamerával áttekintik az emésztőrendszer alsó traktusát. Milyen esetekben lehet indokolt a vizsgálat?
Mikor érdemes palliatív kezelést igénybe venni?
A palliatív orvoslással foglalkozó szakemberek nem csak magának a fájdalomnak a csillapításával foglalkoznak, de olyan tünetek csökkentésével is, mint a kimerültség, a hányinger, hányás, az alvási problémák, a hasmenés, az étvágytalanság, a szorongás és a depresszió. Mikor érdemes palliatív kezelést igénybe venni?
Hasznos lehet
Hogyan előzzük meg a prosztatarák kialakulását?
Az egészséges életmód, azaz a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, jelentősen csökkentik a daganatos betegségek, így a prosztataarák...
Mire számíthatunk, ha gyermekünk daganatos beteg?
Évente megközelítőleg 400 000 (0-19 év közötti) gyermeknél diagnosztizálnak daganatos betegséget világszerte. A Nemzetközi Gyermekrák Szervezet és a Nemzetközi Gyermekonkológiai Társaság a...