Lábgomba

Lábgomba

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A lábgomba (atlétaláb) kellemetlen tünetekkel járó fertőzés, amelyet különféle gombaellenes krémekkel, porokkal, oldatokkal és egyéb készítményekkel kezelhetünk.

Mi okozza a lábgombát?

Mindannyiunk testén él egy, vagy több olyan gombafajta, ami lábgombát okozhat. Elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és leginkább a meleg, nedves közeget kedvelik. Akik szűk edzőcipőt hordanak, vagy nem szárítják meg alaposan a lábukat, gyakrabban szembesülnek a tünetekkel. A lábgomba fertőző, vagyis direkt érintkezéssel, illetve közvetetetten (törölközőn, padlón, cipőkön) is eljuthat a bőrig.

A lábgomba tünetei

A hagyományos lábgomba tünetei az alábbiak:

  • vörös, viszkető kiütések a lábujjak között
  • enyhe hámlás
  • a fertőzés elterjedhet a láb és a test többi részére is

Ha mindkét talpat Trichophyton rubrum fertőzte meg, a tünetek az alábbiak:

  • a bőr kipirosodik, a benne lévő barázdák fehéressé válnak
  • a probléma tünetei megjelenhetnek a tenyéren is
  • idővel a bőr az ekcémához hasonlóan kezd hámlani

Mit tehetünk otthon?

Minden nap ajánlott lábat mosni, és a zokni felhúzása előtt alaposan meg kell szárítani a lábujjak között is. Érdemes külön törölközőt használni a lábak szárazra törléséhez, és a közös háztartásban élőknek legyen saját törölközőjük.

A rendszeres tisztálkodás mellett előnyös a gyapjú vagy a pamut zokni viselése. Ha az alsónemű nyirkossá válna, le kell cserélni. Érdemes elkerülni a szűk, szintetikus anyagból készült cipők viselését, továbbá a lábat és a zokni belsejét be lehet szórni gombaellenes porral.

A lábgomba kezelése

A lábgomba különféle gombaellenes krémekkel, porokkal, oldatokkal és egyéb készítményekkel kezelhető, ezek kiváltásához recept sem szükséges. A kezelést ajánlott két héttel a tünetek megszűnését követően is folytatni a fertőzés kiújulásának megakadályozása érdekében.

Ha a két hetes kezelés sem enyhíti a panaszokat, orvoshoz kell fordulni, aki erősebb készítményeket ír fel.

A lábgomba gyakran együtt jár a körmök gombás fertőzésével. Megfelelő helyi alkalmazású vagy szájon át szedhető gyógyszerekkel ez a probléma is orvosolható.

Útmutató

  • Mindannyiunk testén él egy, vagy több olyan gombafajta, ami lábgombát okozhat. Elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és leginkább a meleg, nedves közeget kedvelik.
  • A lábgomba fertőző, vagyis direkt érintkezéssel, illetve közvetetetten (törölközőn, padlón, cipőkön) is eljuthat a bőrig.
  • A lábgomba különféle gombaellenes krémekkel, porokkal, oldatokkal és egyéb készítményekkel kezelhető. Ezek kiváltásához recept sem szükséges. 
  • Ha a két hetes kezelés sem enyhíti a panaszokat, háziorvoshoz kell fordulni, aki erősebb készítményeket ír fel.
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mi a lábgomba kialakulásának egyik fő oka?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...