Megtört szív szindróma

Megtört szív szindróma

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
Filmekben vagy akár a való életben is találkozhatunk azzal a jelenséggel, amikor az évtizedekig együtt élő pár egyik tagjának halála, pár napon belül a másik fél halálát is okozza. Valóban „megszakadhat-e” a szívünk a szomorúságtól?

Egy szeretett személy elvesztése óriási stresszel jár, így nemcsak mentálisan, hanem fizikálisan is hatással lehet a szervezetünkre. Nagyon ritka esetekben végzetes lehet, de a kellemetlen tüneteket legtöbbször a stresszhelyzetre válaszul termelődő hormonok okozzák.

Milyen tünetei lehetnek a megtört szív szindrómának?

A hirtelen fellépő mellkasi fájdalom vagy nehézlégzés a szívinfarktus gondolatát vetheti fel bennünk, azonban ezt a jelenséget a megtört szív szindróma (a szaknyelv szerint ’Takotsubo cardiomyopathia’) is okozhatja, amelynek hátterében a szív ideiglenes megnagyobbodása és átmeneti funkciózavara állhat. Mivel a betegség tünetei a szívinfarktuséhoz hasonlítanak leginkább, ezért minden esetben forduljunk orvoshoz, ha nehézlégzést és/vagy mellkasi fájdalmat tapasztalunk.

Kik a veszélyeztetettek?

A megtört szív szindróma általában intenzív fizikai vagy lelki stressz hatására alakul ki. Bármely nemnél, bármilyen életkorban megjelenhet, azonban az alábbi esetekben gyakoribb az előfordulása:

  • Női nem,
  • Idősebb kor (középkorúak vagy idősebbek),
  • Legtöbb esetben nincs szívproblémája az érintetteknek
  • Házastárs vagy partner elvesztése hosszú évek után,
  • Súlyos anyagi problémák,
  • Munkahely elvesztése,
  • Családon belüli erőszak,
  • Műtét okozta stressz,
  • Nyilvános beszéd vagy egyéb szorongást okozó események után.

Diagnózis és kezelés

Mivel a tünetek leginkább a szívinfarktuséhoz hasonlítanak, minden esetben orvoshoz kell fordulnunk a problémánkkal. A kivizsgálás során elvégzett vérvétel, EKG és egyéb képalkotó vizsgálatok segítenek kizárni a komolyabb probléma fennállását. Fontos ilyenkor, hogy minden esetben tájékoztassuk az orvost az erőteljes fizikai vagy érzelmi stressz hatásról, ami ért minket, ezzel megkönnyíthetjük a kezelési terv kialakítását. A megtört szív szindróma kezelése gyógyszerekkel történik, melyek segítenek a szív „tehermentesítésében”. Az esetek jelentős részében a megtört szív szindróma maradványtünetek nélkül meggyógyul.

Fordította: SJ, Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka, Forrás: https://www.webmd.com/heart-disease/broken-heart-syndrome

Megtört szív szindróma - Részletesen a témáról
Hogyan befolyásolhatja a gyász az egészségünket?
A gyász sajnos életünk része, amely testi és lelki változásokat hozhat. Cikkünkben összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az egészségünkre, és mit tehetünk ellene.
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...