Mellkasi fájdalom

Mellkasi fájdalom

1 perces olvasási idő
Szerző: KardioKözpont ,
Az újra és újra megjelenő, majd elmúló mellkasi fájdalomnak számos oka lehet, amelyek közül néhány akár kezelést is igényelhet. Dr. Sztancsik Ilona a KardioKözpont kardiológusa arról beszélt, mi minden okozhat ilyen panaszt és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Mi okozhatja a ki-kiújuló mellkasi fájdalmat?

Légúti fertőzések

Az erős köhögéssel járó fertőzések gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, ami azonban napokon belül elmúlik. Ha a betegség elmúlta után mégsem múlik a fájdalom, esetleg légzési nehézség is jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen akár mellhártyagyulladás vagy tüdőgyulladás is kialakulhat a fertőzés talaján.

Izomfájdalom

Húzódás, sérülés vagy egy krónikus probléma is eredményezhet izomfájdalmat, amely eredőétől függően lehet éles, tompa, egy pontban jelentkező vagy kisugárzó. Jellemzően enyhül masszírozásra és romlik éles és hirtelen belégzésnél.

Emésztőrendszeri problémák

Többféle emésztőrendszeri probléma okozhat mellkasi vagy bordáknál jelentkező fájdalmat. A reflux például amely égő érzéssel jelentkezhet, az epekő hirtelen, intenzív, órákig fennmaradó fájdalmat okoz, és előfordulhat, hogy az ebben a traktusban jelentkező fekély, okoz visszatérő fájdalmat. Ezek az esetek többnyire nem igényelnek azonnali ellátást, gasztroenterológiai kivizsgálást és kezelést azonban igen.

Pánikroham

A pánikroham azért is okozhat nagy ijedtséget, mert a szívinfarktus tüneteit is produkálhatja. Sokszor a tudatos jelenlét és a mély légzés enyhítheti a tüneteket, de ha a mellkasi fájdalom nem múlik el, mindenképpen ajánlatos pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségét kérni.

Szív-érrendszeri okok

Az angina és a szívinfarktus gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, bár ez utóbbi nem feltétlenül okoz mindig ilyen tipikus tünettel jelentkezik. Az angina tulajdonképpen maga a mellkasi diszkomfort, fájdalom, aminek az az oka, hogy nem jut elég vér a szívbe. Az érintettek nyomást, szorító érzést tapasztalnak, ami kisugározhat az állkapocsba. Az angina egyrészt a szívinfarktus rizikófaktorának tekinthető, másrészt a szívkoszorúér-betegség egyik tünete is lehet, ami az artériák elzáródását foglalja magában. Az esetek nagy részében a mellkasi fájdalom mellett más panaszok is megjelennek szívinfarktus során, mint a vállakba, nyakba, hátba, bal vagy mindkét karba sugárzó fájdalom, a hányinger, a hidegrázás, a légszomj. Ezek mindenképpen olyan figyelmeztető jelek, amelyek megléte esetén azonnal mentőt kell hívni.

Mellkasi fájdalom - Részletesen a témáról
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Mit lehet tudni a Moderna Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Hogyan kezdjünk el mozogni szívproblémák esetén?
A fizikai aktivitás alapvető fontosságú egészségünk fenntartásához, hiszen rendszeres testmozgással számos szervi betegség kialakulása megelőzhető, kezelhető. De hogyan fogjon bele a mozgásba az, akinek valamilyen szívbetegsége volt, vagy van?
Megfázás, influenza vagy Covid-19?
A különböző eredetű légúti megbetegedések rendkívül gyakoriak. Ezek sok esetben járnak hasonló tünetekkel, így egymástól való elkülönítésük nem mindig egyszerű feladat. Vegyük sorra, hogy mik segíthetnek eldönteni, hogy egy egyszerű megfázással, influenzával vagy éppen koronavírus fertőzéssel állunk szemben.
COVID-19 és stroke
A COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Hogyan csökkenthető a stroke kockázata?
Honnan tudhatod, hogy a betegséged több, mint megfázás?
A hűvösebb, őszi időjárás miatt sokszor nehezen tudjuk eldönteni, hogy egy könnyebb megfázással vagy egy komolyabb vírussal állunk szemben. Összeszedtük azokat a jeleket, amelyek segíthetik eldönteni, melyik állhat a háttérben.
Hogyan kezdjünk edzeni a Covid-19 fertőzés után?
Sportegészségügyi szakértők fogalmazzák meg a testmozgásra vonatkozó javaslataikat a koronavírussal való megfertőződés után, a betegséget éppen csak maguk mögött hagyók, illetve a felépülési folyamatban hosszan tartó tünetekkel küzdők számára. Mire figyeljünk a Covid-19 betegség után?
Mit tegyek, ha asztmára gyanakszom?
Asztma felnőttkorban is jelentkezhet, akár önálló betegségként, akár légúti allergia mellett is kialakulhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont elmondta, hogy milyen tünetekkel javasolt orvoshoz fordulni, és hogyan zajlik a kivizsgálás.
Hasznos lehet
Mellkasi fájdalom - Mikor forduljunk orvoshoz?
A mellkasi fájdalom forrása sokszor egyértelmű, de nem mindig tudható, hogy pontosan mi az oka a panasznak. Mikor kell orvoshoz fordulni problémánkkal?