Gyomortükrözés

Gyomortükrözés

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A gyomortükrözés (gastroscopia) a gyomornak (és vele együtt a nyelőcsőnek és a vékonybél kezdeti szakaszának) az endoszkópos vizsgálatát jelenti, mely során egy száloptikás kamerával áttekintik az emésztőrendszer felső traktusát. Mikor lehet indokolt a vizsgálat?

Az endoszkóp – amivel a vizsgálatot végzik – nem más, mint egy kb. ujjnyi vastag, hajlékony cső, melynek végén fényforrás és egy apró kamera található. Az endoszkóp csatornáján keresztül lehetséges a levegő befújása és a különböző eszközök (pl. fogók, csipeszek) levezetése is.

Mikor szükséges gyomortükrözés elvégzése?

Gyomortükrözés elvégzését számos emésztőrendszeri panasz esetén javasolhatja a kezelőorvos. A vizsgálatot minden esetben gasztroenterológus szakorvos végzi. A vizsgálat lehet diagnosztikus és terápiás célú (pl. vérzéscsillapítás). Az alábbi esetekben lehet indokolt a gyomortükrözés:

  • Nyelészavar, nyelési nehezítettség esetén.
  • Rendszeres gyomorfájdalom, gyomorégés esetén.
  • Felső emésztőrendszeri vérzés gyanúja esetén (vérhányás, fekete széklet, szurokszéklet).
  • Laborvizsgálat során észlelt vérszegénység bizonyos típusa esetén, mely felveti emésztőrendszeri vérzés gyanúját.
  • Gluténérzékenységre (cöliákia) gyanús tünetek és laboreltérések esetén.
  • Idegentest nyelőcsőben történő elakadása esetén.

Hogyan kell felkészülni a vizsgálatra?

  • A vizsgálat éhgyomorra történik. A legtöbb esetben a beteg a vizsgálatot megelőző este egy könnyű vacsorát még elfogyaszthat, de utána szigorú éhezés szükséges a vizsgálatig.
  • Éjfél után már a folyadékfogyasztás sem ajánlott.
  • Amennyiben a gyomortükrözés nem a reggeli órákban történik, akkor minimum 6 óra teljes éhezés szükséges.
  • A rendszeresen szedett gyógyszerek (pl. vérnyomáscsökkentők) többsége bevehető a vizsgálat előtt – kivételt képeznek ez alól a különböző véralvadást befolyásoló készítmények, illetve néhány cukorbetegségre szedett gyógyszer.
  • Vérhígító, illetve vérlemezke összetapadást gátló gyógyszerek szedése esetén mindig egyéni egyeztetés szükséges a gyógyszer kihagyásával kapcsolatban.
  • A vizsgálat előtt a kivehető műfogsort mindig el kell távolítani, így érdemes erre is felkészülni.

Hogyan zajlik maga a vizsgálat?

Rutin diagnosztikus esetekben maga a vizsgálat rövid, kb. 5-10 percig tart. Előkészítésként a garatot lidocainnal érzéstelenítik, mely csökkenti a vizsgálattal járó kellemetlen érzést, öklendezési ingert. A gyomortükrözés oldalt fekvő helyzetben történik, a beteg szájába egy műanyag harapásgátlót helyeznek és ezen keresztül vezetik le az eszközt a nyelőcsövön keresztül a gyomorba. A vizsgálat alatt célszerű orron keresztül nyugodtan, aprókat lélegezni. A gyomortükrözést követően legalább 1-2 órát várni kell az étkezéssel a garat érzéstelenítése miatt. A gyomortükrözés egy kellemetlen, de valójában fájdalmatlan vizsgálat, mely számos betegség diagnosztikájában és kezelésében segíthet.

Gyomortükrözés - Részletesen a témáról
Mit egyek, ha refluxom van?
A megfelelő táplálkozással nagymértékben csökkenthetőek a kellemetlen tünetek. Gyakran egyen a beteg, de egyszerre csak kis mennyiségeket. A folyadékfogyasztás az étkezések közötti időszakban történjen, hogy ne legyen túlterhelve a gyomor. A napi utolsó étkezés lehetőleg lefekvés előtt 2 órával ajánlott.
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
Mit egyek, ha gyomorhurutom van?
A gyomorhurut (gastritis) tüneteinek kezelésében, a panaszok enyhítésében segíthet bizonyos étrendi szabályok betartása.
Hasznos lehet
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
A tüdőszűrés (másnéven mellkasröntgen), olyan képalkotó eljárás, melynek során vizsgálhatóak elsősorban a tüdők és a mellhártya elváltozásai, emellett tisztább képet kaphatunk a tüdő érrendszeréről...
Mit kell tudni a terhességi ultrahang vizsgálatokról?
A terhességi ultrahang vizsgálatok sugármentes, biztonságos és megbízható eljárások, bármikor megismételhetőek, és viszonylag gyors diagnózist adnak a hagyományos kétdimenziós képalkotással.
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását...