Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.03.
Szerző: doktorGO
Egyre többen térnek át a vegetáriánus, illetve vegán étrendre, de vajon mi történik a testünkkel, ha leállunk a húsevéssel? Összeszedtük a legfontosabb változásokat.

Mi történik akkor, ha áttérsz a vegeán, illetve vegetáriánus étrendre?

  • Jobb emésztés: A növényi, rostban gazdag étrend támogatja a bélflóra egyensúlyát, ami jobb emésztést eredményez.
  • Fáradékonyabb lehetsz: A hús elhagyásával olyan fontos tápanyagoknak csökkented a bevitelét, mint a vas vagy a fehérje, ami fáradékonyságot eredményezhet.
  • Csökken a gyulladásos betegségek kialakulásának esélye: Kutatások bizonyították, hogy a vörös húsban és a feldolgozott húsipari termékekben sok a telített zsírsav, ami különböző gyulladások kialakulásához vezethet.
  • Gyorsabb anyagcsere: A kevesebb hús és több teljes kiőrlésű gabona, illetve rostban gazdag élelmiszer fogyasztása felgyorsítja az anyagcserét, emiatt előfordulhat, hogy ezek hatására többször kell látogatnunk majd a mellékhelyiséget.
  • Csökken a diabétesz kialakulásának esélye: Összefüggést találtak a vörös hús és a feldolgozott húsipari termékek fogyasztása, illetve a 2-es típusú diabétesz kialakulása között: egy kutatásban bizonyították, hogy napi fél adag vörös hús fogyasztása 48%-al növeli a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
  • Csökken a koleszterinszint: A telített zsírtartalmú ételek – beleértve a húst is - fogyasztásának elhagyása, csökkentheti a „rossz”, azaz az LDL-koleszterinszintet a vérben.
  • Vitaminin-hiányod lehet: A vegán étrendre való áttérés jótékony hatású lehet, hiszen alapvetően több vitamint és ásványi anyagot fogyasztasz a növényi alapú étrendnek köszönhetően. A vörös húsok és a tojás elhagyása azonban hosszú távon –többek között - B12-vitamin hiányt okozhat, melynek pótlására kiemelt figyelmet kell fordítanod.
  • Csökkenhet a testsúlyod: A kutatók több tanulmányt is végeztek azzal kapcsolatban, hogy a vegetáriánus étrend hogyan befolyásolja a testsúlyt. Az eredmény: a növényi étrendre való áttérés átlagosan körülbelül 10 kiló testsúlycsökkenést eredményezett.

Mire figyelj, ha áttérsz a növényi étrendre?

  • Gondoskodj a megfelelő vitamin és ásványi anyag, különösen a B12vitamin és a vas bevitelről.
  • Figyelj a megfelelő mennyiségű fehérje bevitelre: fogyassz teljes kiőrlésű gabonát, babot, borsót, lencsét vagy quionát a pótlására.
  • A teljes értékű növényi étrend összeállításához, kérj segítséget egy dietetikustól.
  • Figyeld a tested jelzéseit, ha szokatlan, kellemetlen változásokat tapasztalsz a növényi étrendre való áttérésnél, fordulj orvoshoz kontroll végett.

(Forrás: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-what-happens-when-you-stop-eating-meat)

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.12.03.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...