Mire figyeljünk, ha antibiotikumot adunk gyermekünknek?

Mire figyeljünk, ha antibiotikumot adunk gyermekünknek?

Mire figyeljünk, ha antibiotikumot adunk gyermekünknek?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.09.
Szerző: doktorGO
A gyerekek esetében gyakrabban ütheti fel a fejét baktérium okozta fertőzés. Az orvos ilyenkor antibiotikumok szedését javasolja, amelyek azonban nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a bélflóra hasznos baktériumait is. Ilyenkor a gyerekek esetében emésztési panaszok jelentkeznek rossz közérzet, étvágytalanság mellett. Mit tehetünk ilyen esetben?

Baktériumok okozta gyermekbetegségek kezelésére antibiotikumot rendel az orvos. Ezek a gyógyszerek csak a baktériumokat pusztítják el, így vírusok és gombák okozta betegségek kezelésre nem alkalmasak. A megfelelő hatás elérése érdekében a gyógyszereket mindig az előírt mennyiségben és ideig kell szedni, még akkor is, ha a tünetek hamar enyhülni látszanak.

Fontos! Korábbi kezelésekből megmaradt vagy másoktól megörökölt tabletták szedését kerülni kell, mivel nem biztos, hogy az adott betegséget okozó kórokozókat elpusztítják és elegendő mennyiségben állnak rendelkezésre.

Antibiotikum és a kellemetlen velejárók

Ezen általános szabályok betartása gyerekek estén különösen fontos, mivel az ő szervezetük sokkal érzékenyebben reagál a gyógyszerekre. Az antibiotikumszedés kellemetlen velejárója, hogy a gyógyszer nem csak a kórokozókat, de az emésztést segítő, hasznos bélbaktériumokat is elpusztítja, lehetőséget teremtve ezzel a betegséget okozó baktériumok és gombák elterjedésére.

A normál flóra átalakulása miatt gyermekeknél gyakran alakul ki szájpenész. Ilyenkor fehér, foltszerű felrakódások jelentkeznek a nyelven és az ajkak belső felszínén, illetve az ínyen.

A normál flóra egyensúlyának felborulása gyakran emésztési panaszokkal is jár. A bélben áthaladó táplálék részleges lebomlására kellemetlen szájszag hívja fel a figyelmet. A gombák elszaporodása és a nem megfelelő felszívódás miatt gyakori a bőséges, híg székletürítés, mely könnyen kiszáradáshoz vezethet.

Csecsemőknél a lehető leghamarabb, nagyobb gyerekeknél csak akkor kell orvoshoz fordulni, ha naponta 5-7 alkalommal jelentkezik hasmenés vagy a szülő a kiszáradás jeleit tapasztalja gyermekén.

Hogyan kerülhetők el a tünetek?

Az antibiotikumok szedésekor tapasztalt emésztési problémák probiotikumok szedésével elkerülhető. A probiotikus kúra már az antibiotikum szedésével egyidőben elkezdődhet, így a kellemetlen tünetek megelőzhetők.

doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.01.09.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...