Szemölcs

Szemölcs

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A test felületein megjelenő szemölcs igen gyakori, élete során sok ember találkozik vele. Bármilyen szemölcse is van, ne piszkálja, ne vakarja, mert így vírusok millióit is átviheti egyéb bőrfelületre. Megjelenésük esetén fordulj bőrgyógyász szakorvoshoz.

Néhány szemölcs magától elmúlik, míg más hónapokig vagy akár évekig is kitartanak. A nemi szerven megjelenő szemölcs veszélyes is lehet, ezért ebben az esetben érdemes minél hamarabb felkeresni nőgyógyászunkatt/urológusunkat.

A szemölcs kialakulása

A szemölcsöket okozó vírusokat könnyedén elkaphatjuk, például uszodában, strandon vagy közvetlen testi kontaktussal (kézfogás, szexuális aktus során), mivel a bőrön lévő apró sérülések kedveznek a vírusok bejutásának.

A szemölcsök kezelése

Bármilyen szemölcsünk van, ne piszkálju, ne vakarjuk, ne próbáljuk kinyomni, mivel így vírusok millióit vihetjük át más bőrfelületre, ahol újabb szemölcsök alakulhatnak ki.

Lefagyasztás

A kezelőorvos a szemölcsök esetében dönthet az ún. lefagyasztás mellett. Ekkor -196 oC-os folyékony nitrogénnel fagyasztja le a szemölcsöt, amely kb. egy hét múlva magától leesik.

Leégetés, eltávolítás

A szemölcsöt közvetlenül is eltávolíthatják: az orvos ekkor levágja éles sebészi ollóval vagy leégeti. Hátránya, hogy mindkét módszer sebeket hagyhat hátra. A nagyméretű szemölcsöket lézerrel is eltávolíthatja (ezt főleg a nőgyógyászatban alkalmazzák). Az eltávolítás után néhány napig fájdalmas lehet a terület. A folyamat helyi érzéstelenítésben vagy altatásban zajlik.

A patikákban kaphatóak különböző szemölcsöket eltávolító szerek, azonban mielőtt ezeket használni kezdenénk, mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal, ugyanis vannak olyan szemölcsök, amelyeket csak orvos távolíthat el, illetve akár további vizsgálatok is szükségessé válhatnak (pl. méhnyakrákszűrés). A nem megfelelő készítmények alkalmazása orvosi felügyelet nélkül tovább árthat a szemölcsnek.

A szemölcsök könnyen összetéveszthetőek egyéb bőrelváltozásokkal, amelyeket felismerni csak szakorvos tud.

Hogyan előzhető meg a szemölcs kialakulása?

A vírusfertőzéseket száz százalékosan elkerülni sajnos nem lehet. Még erős immunrendszer esetén is szükségesek különféle óvintézkedések. Strandon használjuk a saját törölközőnket, papucsunkat. Erősítsük immunrendszerünket: fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, mozogjunk rendszeresen, figyeljünk a megfelelő vitaminpótlásra. A HPV okozta szemölcsök ellen létezik védőoltás, mellyel kapcsolatban érdeklődjünk kezelőorvosunknál.

Útmutató

  • A szemölcsöknek több mint 100 fajtája létezik. Amennyiben jelentkezik, ne piszkáljuk, hanem forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz.
  • Többféle módszer közül is választhatunk a megfelelő kezelés érdekében, erről mindig az adott szakorvos dönt.
  • A szemölcsöket okozó vírusfertőzéseket 100 százalékosan elkerülni nem lehet, azonban fontos az alapvető higiéniai szabályok betartása, az erős immunrendszer és a saját törölköző/papucs.
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mit tegyünk a szemölcs kialakulása esetén?
Hasznos lehet
Kevés vizelet: betegséget is jelezhet?
A túl kevés vizelet legegyszerűbb oka, hogy keveset iszunk, de betegség is okozhat ilyen tünetet.
Mi okozhat szaglászavart?
A koronavírus egyik legjellemzőbb tünete az ízérzékelés elvesztése és szaglászavar, így nem csoda, ha ez jut eszünkbe először, ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ám fontos tudni, hogy számos olyan...
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek...
Mitől alakul ki az AIHA?
Immunológiai eredetű vérszegénységet számos kórkép okozhat. Ilyenek egyes felszívódási zavarok, hiányállapotok, és maga az elhúzódó gyulladásos folyamat is okozhat vérszegénységet.