Hogyan étkezzünk „tisztán”?

Hogyan étkezzünk „tisztán”?

Hogyan étkezzünk „tisztán”?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.30.
Szerző: doktorGO
Mire kell figyelnünk akkor, ha nemcsak egészségesen, hanem természetesen, azaz „tisztán” szeretnénk étkezni? Mit lehet és mit nem ilyenkor? Kell-e változtatnunk? Tudd meg cikkünkből!

Kerüld a félkész, illetve készételeket

Az egészséges étrend alapja az, hogy minél több természetese alapanyagot választunk az étkezésekhez, tehát elhagyjuk a dobozos, zacskós, előre csomagolt kész ételeket és helyettük friss élelmiszereket választunk (pl. gyümölcslé vagy cukorka helyett válasszunk inkább friss gyümölcsöt). Nemcsak tisztán étkezel, ha ezt az utat választod, hanem a feldogozott élelmiszerek elhagyásával rengeteg kalória (cukrot, zsírt, sót) elfogyasztásától óvod meg magad.

Egyél több, teljes kiőrlésű gabonát

A finomított szénhidrátok (pl. fehér kenyér, tészta) elveszítik az értékes tápanyagokat a gyártási folyamat során, ezért érdemes helyettük a teljes kiőrlésű változatukat választani. Reggelizz zabpelyhet, süss tönkölylisztből kenyeret vagy készíts köretet bulgurból.

Egyél több gyümölcsöt, zöldséget

A természetes, tiszta étkezés alapja a rendszeres, friss zöldség és gyümölcsfogyasztás. Amennyiben nincs lehetőséged a friss alapanyag beszerzésére, a konzerv vagy fagyasztott termékek esetében nézd meg a termékek címkéjét, és válaszd azt, ami hozzáadott cukor, illetve só nélkül van feldolgozva. A cél az, hogy naponta legalább öt-kilenc adag gyümölcsöt, zöldséget fogyassz napi ajánlott kalóriamennyiségtől, illetve fizikai aktivitástól függően.

Csökkentsd a só és a hozzáadott cukor bevitelét

A tiszta étkezés alapja a minimális só és a hozzáadott cukor nélküli étrend követése, amit el tudsz érni akkor, ha kiiktatod a félkész, illetve kész élelmiszereket még akkor is, ha azok egészséges címkével vannak ellátva. Mindig olvasd el az élelmiszerek címkéjét, és győződj meg arról, hogy valóban nem tartalmaz ízfokozókat. Használj ízesítésre natúr fűszereket, gyógynövényeket.

Kerüld a mesterséges összetevőket

A mesterséges színezékeknek, édesítő- és tartósítószereknek nincs helye az egészséges táplálkozásban, ezért ha szeretnénk tisztán étkezni, akkor ki kell iktatnunk az ezeket tartalmazó termékeket az étrendünkből.

Fogyassz megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékot

A cukros üdítők és gyümölcslevek helyett, fogyasszunk inkább ásványvizet vagy gyógyteát. Az előbbit akár mentával, citrusfélékkel vagy levendulával is feldobhatod, ha szeretnéd egy kicsit változatosabbá tenni az ízét.

Hagyd el az alkoholos és a koffeines italok fogyasztását

Ha valóban szeretnél tisztán étkezni, akkor érdemes mind az alkoholos, mind a koffeines italokat elhagyni, de ha megengedőbb vagy magaddal, akkor is mérsékeld a napi koffeinbeviteledet 400 mg alá, és fogyassz minél kevesebbszer alkoholos italokat.

Forrás: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-how-to-eat-clean

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.01.30.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...