Mire figyeljünk a hasi ultrahang vizsgálat előtt?

Mire figyeljünk a hasi ultrahang vizsgálat előtt?

Mire figyeljünk a hasi ultrahang vizsgálat előtt?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.04.
Szerző: doktorGO
A hasi ultrahang vizsgálat segítségével a belső szervek állapotáról kaphat képet kezelőorvosunk. Ez sokat segíthet a helyes diagnózis felállításához. Fájdalommentes és gyors vizsgálat, amely teljesen kockázatmentes.

Ultrahangvizsgálat minden életkorban végezhető. Javasolt 1-2 évenként (szűrő jelleggel), de szükség lehet rá panasz vagy kontrollvizsgálat esetén is. A vizsgálat során átfogó képet kaphatunk az epehólyag, vese és hasnyálmirigy elváltozásokkal kapcsolatban (vesekő, epekő), de ellenőrizhetőek a ciszták vagy egyéb kóros elváltozások is. Segítségével kimutatható a máj, lép, a hasüreg nagyobb ereinek és nyirokcsomóinak állapota, illetve a daganatos betegségek, áttétek. A kismedencében (egyidejűleg) végzett vizsgálat során betekinthetünk a méh, a petefészek, a petevezetékek, a húgyúti szervek, a prosztata és a herék állapotába is.

A vizsgálat előtti teendők

A hasi ultrahang vizsgálatra fontos felkészülni. A vizsgálat előtt 6-8 órával már tilos az étkezés, illetve a kávé, tea, rágugumi fogyasztása és a dohányzás. Az ultrahang tervezett időpontja előtt javasolt kb. 1 liter víz (kerüljük a teát, cukros üdítőket és a rostos leveket) fogyasztása, azonban 1-2 órával a vizsgálat előtt már ne menjünk el WC-re, ugyanis a telt hólyag pontosabb eredményt mutat.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A vizsgálat teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással, csupán akkor járhat kisebb kellemetlenséggel, ha valamilyen (egyébként is) fájdalmas hasüregi elváltozást vizsgálnak. Ebben az esetben az enyhe nyomás is kiválthat érzékenységet, kisebb fájdalmat.

A vizsgálat minden esetben fekvő testhelyzetben történik, előtte a hasi részt szabaddá kell tenni. A pontosabb kép érdekében kontakt gélt használnak, amelyet a hasra kennek (ez először általában hideg).

Bizonyos szervek vizsgálatánál előfordulhat, hogy pár másodpercig vissza kell tartanunk a lélegzetünket, vagy át kell fordulnunk valamelyik oldalunkra, azonban az ultrahang során fontos, hogy mozdulatlanul feküdjünk.

A vizsgálat teljesen biztonságot, hiszen nem éri sugárzás a testünket, ezért várandósoknál is nyugodtan alkalmazható, nem lesz hatással a magzat fejlődésére. Sőt, kiválóan alkalmas a fejlődés nyomon követésére.

A látottakról a vizsgálat közben, illetve annak elvégzése után kapunk szóbeli és írásbeli tájékoztatást.  A vizsgálat időtartama általában 20 percet vesz igénybe.

A vizsgálat után

Leletünket nem mindig kapjuk meg azonnal, előfordulhat, hogy várnunk kell rá. Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki (megbeszéléstől függően).

A vizsgálat nem jár fájdalommal, illetve semmilyen fizikai beavatkozással, ezért nyugodtan visszatérhetünk utána a mindennapi életünkhöz. Mivel az ultrahang előtt koplaltunk, nem árt, ha viszünk magunkkal ennivalót és vizet, amit a vizsgálat után el is fogyasztunk, ezzel megelőzhetjük az esetleges elszédülést, rosszullétet. 

Útmutató

  • A hasi ultrahang vizsgálat segítségével a belső szervek állapotáról kaphat képet kezelőorvosunk.
  • A vizsgálat előtt 6-8 órával már tilos az étkezés, 1-2 órával a vizsgálat előtt már ne menjünk el WC-re.
  • A vizsgálat általában 20 percet vesz igénybe, teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással.
  • Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki.
Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.01.04.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...