Mikor van szükség hasi CT készítésére?

Mikor van szükség hasi CT készítésére?

Mikor van szükség hasi CT készítésére?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.11.
Szerző: doktorGO
A CT, vagyis computeres tomográfia egy röntgensugárzáson alapuló diagnosztikai módszer. A CT segítségével pontosan meghatározhatóak a szervezetben zajló kóros folyamatok. További előnye, hogy teljesen fájdalommentes.

Mikor van szükség hasi CT készítésére?

Hasi CT felvételt akkor indokolt készíteni, amikor a hasi ultrahang, illetve a laboreredmények alapján az elváltozás pontosabb megtekintése szükséges (erről kezelőorvosa dönt). A CT alkalmas a máj, a lép, a vesék, a mellékvese, a hasnyálmirigy, a megnagyobbodott nyirokcsomók, a bélrendszer betegségeinek felderítésére.  CT vizsgálat bármely életkorban végezhető, azonban a sugárterhelés miatt nem ajánlott gyermekkorban, illetve várandósság alatt (csupán rendkívül indokolt esetben).

Hogyan készüljön fel a vizsgálatra?

A CT vizsgálat előtt 4-6 órával tilos az étkezés, azonban javasolt szénsavmentes víz, tea bőséges fogyasztása. Amennyiben Ön cukorbeteg, a gyógyszer szedését a vizsgálat előtti 2-3 napban fel kell függeszteni (ezt beszélje meg kezelőorvosával).  Továbbá, ha Ön tartósan gyógyszert szed, egyeztessen erről  kezelőorvosával, ugyanis bizonyos gyógyszerek ideiglenes elhagyása (pl. metmorfin tartalmú gyógyszerek) szükséges lehet. A vizsgálatot megelőző 4 órában kerülje a koffeint és a dohányzást.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A CT vizsgálathoz nem szükséges befeküdni a kórházba. A felvétel elkészítéséhez orvosa használhat úgynevezett kontrasztanyagot (1,5-2 liter folyadék), amelyet vagy meg kell inni, vagy vénán keresztül juttatják be a szervezetbe (ez néhány esetben hasmenést okozhat). Ennek oka a szervhatárok jobb elkülönülése. 

Maga a vizsgálat teljesen fájdalommentes, azonban teljesen mozdulatlannak kell maradnia közben, különben a felvétel sikertelen lesz, így meg kell ismételni.  A vizsgálat során egy vizsgálóasztalra szükséges feküdni, amely folyamatosan beljebb kerül egy kör alakú állvány alá. A CT egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, ami működés közben hangos. Közben számítógép segítségével elkészül a felvétel a hasüregről.  Maga a gépben eltöltött vizsgálati idő átlagosan 5-15 perc, azonban az ezt megelőző kontrasztanyag miatt kb. 2 órára tehető a vizsgálat teljes időtartama.

A vizsgálat után

A CT vizsgálat nem jár semmilyen mellékhatással, azonban ha kontrasztanyagot fogyasztott, előfordulhat hányás, hasmenés, így a vizsgálat után javasolt lehet aznap otthon pihenni.

Útmutató

  • Hasi CT felvételt akkor indokolt készíteni, amikor a hasi ultrahang, illetve a laboreredmények alapján az elváltozás pontosabb megtekintése szükséges. A CT alkalmas a máj, a lép, a vesék, a mellékvese, a hasnyálmirigy, a megnagyobbodott nyirokcsomók, a bélrendszer betegségeinek felderítésére.
  • A CT vizsgálat előtt 4-6 órával tilos az étkezés, azonban javasolt szénsavmentes víz, tea bőséges fogyasztása.
  • A felvétel elkészítéséhez orvosa használhat úgynevezett kontrasztanyagot (1,5-2 liter folyadék), amelyet vagy meg kell inni, vagy vénán keresztül juttatják be a szervezetbe.
  • A vizsgálati idő átlagosan 5-15 perc, azonban az ezt megelőző kontrasztanyag miatt kb. 2 órára tehető a vizsgálat teljes időintervalluma.
Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.12.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...