Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.17.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
A gyomorfekély és nyombélfekély a gyomor és a nyombél nyálkahártya folytonosságának megszakadását jelenti. A fekély kialakulásához a nyálkahártyát védő és károsító tényezők arányának eltolódása vezet. Hogyan ismerjük fel?

A gyomor- és nyombélfekély leggyakrabb okai:

  • Fertőzések: Helicobacter pylori
  • Gyógyszerek: nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők (NSAID)
  • Dohányzás
  • Alkoholizmus
  • Stressz
  • Sugárkezelés
  • Crohn-betegség

Hogyan ismerjük fel?

A nyombélfekély okozta fájdalom jellemzően éhség esetén alakul ki a köldök és szegycsont alsó széle közötti vonalban, illetve attól kissé jobbra, jellemzően égő jellegű, a hátba vagy a gyomorszájba sugárzó fájdalom. A gyomorfekély esetén a gyomorszájba lokalizálódó, tompa jellegű, étkezéskor fokozódó fájdalom jellemző.

Erős a gyanú, hogyan tovább?

Amennyiben a gyanú felmerül, gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges. A szakorvosi vizsgálat során endoszkópos vizsgálatra kerülhet sor, mely igazolhatja a fekély fennállását. Igazolódott fekély esetén a kivizsgálás része a H. pylori baktérium irányába végzett kilégzéses teszt vagy szövettani vizsgálat. Terápiaként H. pylori infekció esetén antibiotikum kezelés, egyebeben savcsökkentő terápia jön szóba.

Miért fontos a kezelése?

A gyomor- és nyombélfekély korai észlelése és kezelése az esetlegesen életet veszélyeztető szövődmények miatt kiemelendően fontos. A fekélybetegség következtében gyomor és nyombél nyálkahártya átfúródása, vérzés, gyomorkimenetet szűkítő hegek, illetve a H. pylori fertőzéshez kapcsolható esetekben gyomor daganat is kialakulhat.

Mikor forduljunk azonnal orvoshoz?

Amennyiben emésztett vér tartalmú, fekete (kávézacc szerű) hányást vagy szintén emésztett vér jelenlétére utaló, szurok fekete székletet észlelünk vérző gyomor vagy nyombélfekély alapos gyanúja merül fel, mely miatt sürgősen orvoshoz kell fordulni. A gyomorvérzés ellátása endoszkópos vagy sebészi úton történik. Perforáció esetén hasi katasztrófára utaló jelentős hasi fájdalom alakul ki, melynek diagnózisát követően sebészeti ellátás szükséges.

Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?

A gyomor- és nyombélfekély megelőzése érdekében javasolt a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, a változatos, rendszeres étrend bevezetése és az NSAID típusú gyógyszerek orvosi kontroll mellett történő alkalmazása.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.01.17.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...