Hogyan óvjuk a gerincünket hólapátolás közben?

Hogyan óvjuk a gerincünket hólapátolás közben?

Hogyan óvjuk a gerincünket hólapátolás közben?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.25.
Szerző: doktorGO
A helytelenül végzett hólapátolás nagyon megterheli a gerincoszlopunkat, ezért akár pár perces téli takarítás is gyakran derékfájdalomhoz vezethet. Mit tehetünk ellene?

Mire figyeljünk a hólapátolásnál?

Melegítsünk be!

A hólapátolás egy intenzív fizikai aktivitás, ezért mindenképp javasolt előtte a bemelegítés. Nemcsak az imainkat és ízületeinket készítjük fel ezzel a terhelésre, hanem keringésünket is.

Öltözzünk melegen!

Az alacsonyabb hőmérséklet összehúzza az ereket, csökkentve ezzel a véráramlást, ezért a megfelelő ruházat viselése kiemelten fontos. Meleg, kényelmes, vízhatlan, réteges öltözet és időjárásnak megfelelő – ezzel megelőzhetjük a megcsúszás miatti sérülés esélyét - cipő javasolt. A ruházat kiválasztásánál különösen figyeljünk arra, hogy a derekunk megfelelően védve legyen, amit hosszabb –legalább csípőig érő - téli kabát vagy derékmelegítő használatával érhetünk el.

Használjunk megfelelő eszközt!

Kisebb mennyiségű hó esetén válasszunk olyan hólapátot, amelyet hó tolására terveztek, ezek az eszközök ugyanis lehetővé teszik a hó tolását anélkül, hogy derékban előre kellene hajolnunk, ezzel könnyen tehermentesíthetjük a derekunkat. Amennyiben nagyobb mennyiségű hó esett, figyeljünk arra, hogy ne a legnagyobb hólapáttal essünk neki a munkának, hiszen minél kisebb a lapát, annál kevesebb súlyt kell megemelnünk.

Ellenőrizzük az eszközt!

Győződjünk meg róla, hogy a hólapát használata kényelmes és biztonságos:

  • Nézzük meg, hogy erős-e a hólapát markolata.
  • Ellenőrizzük, hogy testmagasságunknak megfelelő-e a hólapát: a lapát élének földre támasztása esetén a könyökünkig vagy a mellkasunkig kell érnie a markolatnak.
  • Ívelt, hajlított vagy S alakú hólapátok hatékonyabban tolják a havat.

Emeljünk helyesen!

  • A helyes emelés kivitelezésénél a legfontosabb, hogy a deréknak és a törzsnek egyenesnek kell maradnia, úgy, hogy közben a térdünket kissé behajlítjuk.
  • A másik fontos szempont, hogy elkerüljük a gerinc csavarodását, amelyet legegyszerűbben úgy tehetünk meg, ha magunk előtt lapátoljuk a havat.
  • A lábakat csípő szélesen tartva könnyebben tudjuk stabilizálni a törzsünket, ezzel elérve és megtartva a helyes testtartást.
  • Ügyeljünk arra, hogy a lapátolás közben próbáljuk a lábak, törzs és a kar együttes erejét használni, hogy ne terheljük túl külön-külön végtagjainkat, ízületeinket, gerincünket.
  • Próbáljunk minél feljebb fogni a lapát nyélen, hogy elkerüljük az előre hajlongást, emelésnél pedig inkább a közepét fogjuk, mert így a teherkar rövidebb, ezáltal a szükséges erőkifejtés kisebb lesz.

További tippek a hólapátoláshoz

  • Ha van rá lehetőségünk, kerüljük a kora reggeli, közvetlen ébredés utáni lapátolást, ilyenkor ugyanis nagyobb a kockázata a sérülések kialakulásának. Ha elkerülhetetlen ez az időpont, akkor mindenképp melegítsünk be előtte.
  • Inkább kicsiket és többször lapátoljunk, mint egyszer nagyobb mennyiséget, ezzel kevésbé terheljük a gerincünket.
  • Nehéz étkezés vagy alkoholfogyasztás után kerüljük a hó lapátolását.
  • Lapátolás közben tartsunk 10–15 percenként szünetet. Ilyenkor érdemes kinyújtani a karjainkat, átmozgatni a vállainkat és a derekunkat.

(Forrás: https://www.spine-health.com/wellness/ergonomics/snow-shoveling-techniques-prevent-low-back-injuries)

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.12.25.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...