Munkamánia - Mikor kell lépned az egészséged érdekében?

Munkamánia - Mikor kell lépned az egészséged érdekében?

Munkamánia - Mikor kell lépned az egészséged érdekében?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.02.11.
Szerző: doktorGO
Ha úgy érzed, hogy az élet egyetlen értelme az, hogy dolgozol, mindemellett hanyagolod a családodat és a barátaidat, akkor valószínűsíthető, hogy munkamániában szenvedsz. Nézd meg, mit tehetsz ellene!

A munkamánia egy olyan függőségi állapot, amelybe az elszenvedői szinte észrevétlenül csúsznak bele. Bár ártalmatlannak tűnik, felismerése és kezelése fontos, hiszen tartós fennállása nemcsak lelki, hanem testi problémákat is okozhat.

A munkamániában szenvedők háttérbe szorítják a társas, szociális és családi kapcsolatokat, ami érzelmi kiüresedéshez, vagy súlyosabb esetben összeroppanáshoz is vezethet, ha nem ismerjük fel időben.

Munkamánia vagy szorgalom? Nem mindegy!

A home officenak és a túlóráknak köszönhetően manapság egyáltalán nem ritka, hogy a munkavállalók többet dolgoznak a heti 40 óránál, de fontos, hogy el tudjuk különíteni a munkamániát a szorgalomtól.

A legnagyobb különbség a kettő között az, hogy munkamánia esetén egyáltalán nem élvezzük a tevékenységet, amit éppen végzünk (se annak gyümölcsét), szorongunk, rossz érzéssekkel küzdünk, és még a szabadidőnkben sem tudjuk eltölteni úgy, hogy abban örömünket leljük.

A szorgalmas embereknél megvan a munka-magánélet közötti egyensúly, a munkamániás emberekről ez nem mondható el. A munka iránti megszállottságuk olyan szintűvé válhat, hogy akadályozhatja őket akár a napi rutin elvégzésében is. A társas kapcsolatok fenntartására szinte képtelenné válik, amelynek további következménye lehet, hogy még jobban beletemetkezik a munkába. Hosszú távon ez viszont annyira leterheli, hogy egyik feladatát sem tudja tökéletesen elvégezni, ami teljes kimerüléshez vezethet és fizikai tüneteket is okozhat.

A munkamánia tünetei

  • szorongás
  • ingerlékenység
  • kimerültség
  • stressz
  • egyéb szenvedélybetegség
  • gyomorfekély
  • szív és érrendszeri megbetegedések

Hogyan kezelhető?

Amennyiben már fizikai tüneteket is észlelsz magadon, érdemes háziorvosnál kezdened, aki a panaszaidnak megfelelően szakorvoshoz irányít, de emellett fontos, hogy tudatosítsd magadban, hogy nemcsak a tünetet, hanem a probléma forrását is kezelni kell. Ebben különböző terápiás csoportok, pszichoterapeuta, pszichológus lehet a segítségedre, Fontos tudni, hogy nem lesz könnyű dolgod, és tartós eredményt, csak szakemberrel folytatott terápiával érhetsz el.

doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.02.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...