Kötőhártya-gyulladás

Kötőhártya-gyulladás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A kötőhártya gyulladás legtöbbször az őszi/téli időszakban, illetve allergiaszezonban jelentkezik. Fertőző betegség, ezért fontos a korai diagnózis és a megfelelő kezelés. Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, forduljon szemészhez, aki segíthet a betegség megfékezésében.

A kötőhártya gyulladás okai

A betegséget általában vírus-, vagy baktériumfertőzés (légkondicionáló, kontaktlencse), allergia vagy a szembe került idegen tárgy (vegyszer, por) okozza. Ezek alapján megkülönböztetünk fertőzéses- és allergiás eredetű kötőhártya gyulladást, melynek kezelése eltérő.

A kötőhártya gyulladás tünetei

Ébredésnél jellemző, hogy a szemhéjak összeragadnak, váladékoznak, a szemek kivörösödnek. További jellemző tünetei:

  • Könnyezés
  • Szemviszketés
  • Homályos látás
  • Fényérzékenység
  • Idegentest érzése

Kisgyermekeknél sírás, nyűgösség, fényérzékenység, szemdörzsölés jelezheti a betegséget. Óvodáskor után már panaszkodhatnak fájdalomra, szúró érzésre, homályos látásra is.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni?

A kötőhártya gyulladás kellemetlen betegség, azonban fontos tudni, hogy nem veszélyezteti a látást, így nem igényel sürgősségi kezelést sem (amennyiben a tüneteket nem idegen tárgy okozza a szemben). Azonban fertőző betegség is lehet (ha nem allergiás reakció váltja ki), ezért fontos a mihamarabbi diagnózis és kezelés.

A vírusok és baktériumok által okozott kötőhártya gyulladás rendkívül fertőző felnőttek és gyermekek számára egyaránt. A szemész orvos antibiotikum tartalmú szemcseppet javasolhat bakteriális fertőzés esetén, amelyet használva a fertőzés napokon belül elmúlik. 

A vírusos gyulladásra azonban nem használható antibiotikum, a betegség tüneteit vény nélkül kiváltható készítményekkel lehet enyhíteni, azonban a vírusfertőzésnek le kell zajlania. Ez 2-3 hétbe is beletelhet. 

Allergia esetén több szemcsepp közül is választhat az orvos: szteroidok, antihisztaminok, duzzanatcsökkentők, gyulladáscsökkentők. Ha a gyulladást a szembe került idegentest okozza, sürgősen menj szemészetre, ahol szakorvos érzéstelenítő csepp használatával eltávolítja azt.

Hogyan előzhető meg a betegség?

A kötőhártya gyulladás megelőzésére fogadja meg alábbi tanácsainkat:

  • Ne érjünk hozzá, illetve ne dörzsöljük a szemünket
  • Gyakran és alaposan mossunk kezet
  • Cseréljük naponta a törölközőt
  • Ne használjunk közös törölközőt mással
  • Cseréljünk gyakran ágyneműt
  • Ne használjunk erős sminket
  • Ne használjounk közös kozmetikumot mással
  • Kövessük az orvos utasításait a kontaktlencse használat során
  • Ne menjünk olyan közösségbe, ahol megjelent a kötőhártya-gyulladás

Útmutató

  • A kötőhártya-gyulladás legtöbbször az őszi/téli időszakban, illetve allergiaszezonban jelentkezik. Fertőző betegség, fontos a korai diagnózis és a megfelelő kezelés, ezért forduljunk szemészhez.
  • Több szemcsepp közül is választhat az orvos: szteroidok, antihisztaminok, duzzanatcsökkentők, gyulladáscsökkentők. Ha a gyulladást a szembe került idegentest okozza, sürgősen menj szemészetre, ahol szakorvos érzéstelenítő csepp használatával eltávolítja azt.
  • Kövesse az orvos utasításait, és a teljes gyógyulásig ne menjen közösségbe.
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Melyek a kötőhártya gyulladás tünetei?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...