COVID-19: Mit tehetünk szülőként a gyermek mentális egészségéért?

COVID-19: Mit tehetünk szülőként a gyermek mentális egészségéért?

COVID-19: Mit tehetünk szülőként a gyermek mentális egészségéért?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.08.26.
Szerző: doktorGO
Kritikus helyzetekről számoltak be a pedagógusok, a gyerekek körében pedig minden eddiginél több szorongást, pániktünetet, illetve depressziót okozott a COVID-19 járvány – derül ki az UNICEF Magyarország és a Publicus Intézet közös kutatásából.

A megkérdezettek egyöntetű véleménye az, hogy a járvány és a bezártság komoly negatív hatással volt pszichológiai jóllétükre. A szociális elszigeteltség miatt leginkább:

  • a szorongásos és pániktünetek erősödtek fel,
  • megnőtt a lehangolt, motiválatlan, depressziós kamaszok száma,
  • növekedett az öngyilkossági gondolatok és kísérletek száma,
  • jellemző volt a gyerekekre a kényszeresség,
  • nagy számban alakult ki az evészavar több formája: voltak olyan kamaszok, akik akár 20-30 kilót híztak, míg mások önértékelési problémái anorexiához vezettek.
  • alvási nehézségeket okozott a napirend felborulása és a túlzásba vitt játékhasználat,
  • kisebb gyermekeknél gyakori volt a halálfélelem,
  • gyakorivá vált a túlzásba vitt kézmosás.
  • több esetben megjelentek a depresszív tünetek (pl.  lehangoltság, motiválatlanság), amelyet egyértelműen a szociális elszigeteltséghez, online oktatáshoz kötnek.

Sok családban maradandóak a következmények

A szakértők beszámolója szerint a hátrányos, rosszabb családi háttérrel rendelkező gyermekeket jobban megviselték a lezárások és maga a vírushelyzet is, míg azok a gyermekek, akiknek viszonylag rendezett a családi háttere, könnyebben túl fognak lépni a problémáikon. Aránytalanul rosszabb lehet a helyzet a szakiskolákban, szakközépiskolákban, mint a gimnáziumokban – mind a gyermekek mentális egészsége, mind pedig digitális képességeik terén.

Hogyan tovább?

A jövőre való tekintettel a legtöbben egyértelműen azt emelték ki, hogy több közösségépítő programra, önismereti csoportra lenne szükség, valamint a tananyag általános revíziójára, ahol a mentális egészség is nagyobb szerepet kap az iskolai keretek között.

Mit tehetünk szülőként?

A pszichológusok szerint lényeges lenne, hogy a szülők dolgozzanak saját lelki egészségükön, mert ez hat leginkább a gyerekek pszichológiai jóllétére. A gyermekek mentális egészségén emellett úgy tudnak leginkább javítani, ha:

  • beszélgetnek velük,
  • közös programokat csinálnak,
  • illetve saját jártasságukat is fejlesztik a témában.

Forrás: UNICEF

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.08.26.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Oltatni vagy nem oltatni?
Az immár több mint két éve húzódó, szinte napról napra változó vírushelyzetben kismamaként még nagyobb kihívás eligazodni, válaszokat találni, az oltást, a lehetséges szövődményeket, gyermekünk...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...