Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?

Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?

Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.26.
Szerző: doktorGO
A gyenge és törékeny csontok nem feltétlenül kell, hogy az öregkor velejárói legyenek. Bár a 30-as évinktől a csontszövet lebomlásának folyamata gyorsabbá válik, mint a csontépítésé, van pár dolog, amit megtehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért. Melyek ezek?

Gondoskodjunk a megfelelő vitamin és ásványianyag pótlásról!

Csontjaink egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen a megfelelő Kalcium és D-vitamin bevitel, ezért ezek pótlásáról minden esetben gondoskodnunk kell. A Kalcium biztosítja a csontok szilárdságát, míg a D-vitamin a Kalcium megfelelő beépüléséhez szükséges. A Kalcium pótlására allkalmas lehet a joghurt, a tofu, a bab és a lazac, míg a D-vitamint az alábbi élelmiszerekkel tudjuk pótolni: tonhal, lzac, makréla, tej, mandulaital tojás, sertéshús, gabonafélék, stb. Az étrendkiegészítők is hasznosak lehetnek, azonban használatukkal kapcsolatban kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.

Mozogjunk rendszeresen!

A rendszeres testmozgás javítja a keringést, ezáltal jótékony hatással van a csontképző folyamatokra is. A fizikai aktivitás által nemcsak erősebbek lehetnek a csontjaink, hanem az izomerőnk is megnövekedhet és javulhat a koordinációnk, ami csökkenti a (csonttöréseket okozó) esések előfordulását. Mozogjunk mindennap legalább 30 percet, ezzel sokat tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért!

Szokjunk le a dohányzásról!

A csontritkulás egyik legismertebb kockázati tényezője a dohányzás, ugyanis negatívan hathat a csontképző folyamatokra, ami a csontok elgyengülését, törését okozhatja. Próbáljunk meg felhagyni ezzel a szokásunkkal!

Mérsékeljük a cukorfogyasztást!

A süteményekben, üdítőkben és egyéb élelmiszeri termékekben lévő nagy mennyiségű hozzáadott cukor fogyasztása befolyásolhatja csontjaink szerkezetét, ezért érdemes inkább elkerülni a túl sok cukrot tartalmazó élelmiszerek fogyasztását.

Kerüljük az alkoholfogyasztást!

A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás amellett, hogy növeli az esések – ezáltal a csonttörések kialakulásának – kockázatát, megzavarhatja a csontképzési folyamatokat, ami hosszú távon a csont szerkezetének megváltozását, gyengülését okozhatja.

Forrás: https://www.webmd.com/osteoporosis/ss/slideshow-boost-bone-health

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2022.01.26.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...