Mi okozhat lázas állapotot?

Mi okozhat lázas állapotot?

Mi okozhat lázas állapotot?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.10.18.
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Alapvetően a láz a szervezet természetes védekező mechanizmusa, mely önmagában nem betegség, hanem mindig egy kísérő tünet. Ha a testhőmérsékletünk 38°C fok fölé emelkedik, akkor beszélhetünk lázról.

Fontos azonban tudni, hogy az alap testhőmérséklet is jelentős egyéni eltéréseket mutathat, illetve számos hétköznapi tényező is befolyásolhatja (pl.: környezet hőmérséklete, fizikai aktivitás, menstruációs ciklus ...stb. ), így az emelkedett testhőt mindig egyénileg kell értékelni.

Mi okozhat lázat?

  • Leggyakrabban fertőzések okoznak lázas állapotot: baktériumok, vírusok, paraziták, gombák.
  • Védőoltások: beadásuk után előfordulhat átmeneti lázas állapot.
  • Autoimmun betegségek: láz jelentkezhet autoimmun betegségekben, például reumatoid artritisz (RA), szisztémás lupusz (SLE) esetén.
  • Gyulladásos bélbetegségek (IBD): láz időszakosan – különösen fellángolás esetén – kísérheti a gyulladásos bélbetegségeket is.
  • Anyagcsere betegségek: pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis), akut köszvényes roham is okozhat lázat.
  • Rosszindulatú daganatok (pl. leukémia, limfóma, tüdőrák, vastagbélrák ...stb).
  • Hőártalmak: égés, napszúrás, hőguta is járhat emelkedett testhőmérséklettel.
  • Gyógyszermellékhatás (pl. egyes antibiotikumok, gyulladáscsökkentők, epilepszia-ellenes gyógyszerek...stb.).
  • Központi idegrendszeri, a hőközpontot érintő agyi károsodás.
  • Kiszáradás.
  • Tüdőembólia.
  • Alkoholmegvonási tünetegyüttes (delirium tremens).
  • Egyes kábítószerek (pl. amfetamin).
  • FUO (ismeretlen eredetű láz): ha 3 héten belül a testhőmérséklet több alkalommal meghaladta a 38,3°C-ot és az adekvátan elvégzett vizsgálatokkal sem sikerül a kiváltó okot azonosítani.

Mi a teendő láz esetén?

A láz mindig egy tünet, így a háttérben megbújó ok tisztázása és annak kezelése a legfontosabb. Természetesen sok esetben szükség van tünetileg a láz kezelésére is. Lázat csillapítani akkor szükséges, ha a beteg közérzete ezt megkívánja. Nem cél a láztalanság elérése, csupán a testhő csökkentése. A láz csillapítása lehetséges fizikai módszerekkel (pl. kíméletes hűtőfürdő) és/vagy gyógyszerekkel (pl. NSAID-ok, metamizol, paracetamol).

Lázas állapot esetén nagyon fontos a bőséges folyadékbevitel a kiszáradás elkerülése végett.

Elhúzódó, gyógyszeres terápiára sem szűnő láz esetén mindenképpen orvos felkeresése szükséges. Csecsemők, nagyon idős-, illetve legyengült immunrendszerű betegek esetén a lázat különösen komolyan kell venni és mihamarabb orvossal konzultálni.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Dr. Tóth Sára Rebeka Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász Megjelenés dátuma: 2021.10.18.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...