Lázcsillapítás – Kell vagy nem kell?

Lázcsillapítás – Kell vagy nem kell?

Lázcsillapítás – Kell vagy nem kell?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.20.
Szerző: doktorGO
Mikor csillapítsunk lázat? Szükséges-e egyáltalán? Összeszedtük a lázcsillapítással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A lázcsillapítással kapcsolatban kétfajta nézet létezik:

  • a lázcsillapítás elengedhetetlen, mert a láznak káros hatásai vannak
  • a láz segíti az immunrendszer működését, ezért nem szükséges a lázcsillapítás.

Melyiknek hihetünk?

„Kizárólag a láz miatt nem kell aggódnunk, nem jelent különösebb veszélyt még a magas láz sem, gyógyszeres kezelése sem indokolt, hiszen ahogy legyőzte a szervezetünk a betegséget a testhőmérséklet automatikusan csökkeni fog.” - olvashatjuk a Holland Háziorvosi Társaság tájékoztatójában.

Az Egyesült Királyság protokollja is ugyanezt az irányelvet javasolja: a rutinszerű, kötelező jellegű lázcsillapítás nem javasolt, csak nagyon rossz közérzet esetén alkalmazzunk látcsillapítást.

Nem kell megijedni

Elsősorban a szülők hajlamosak megijedni: 38 fok felett már nyúlnak a lázcsillapítókhoz, 40 fok felett pedig elkezdik a hűtőfürdő alkalmazását, vagy egyből felkeresik az ügyeletet azonnali lázcsillapítás miatt. A vizsgálatok alapján azonban úgy tűnik, hogy a láz elősegíti az immunrendszer hatékonyabb működését és segíti a gyógyulást.

Mikor szükséges a lázcsillapítás?

Teljesen mindegy tehát, hogy mit mutat a hőmérő, a lázcsillapításnál az elsődleges szempont a beteg hogyléte. Amennyiben - lázas állapot mellett - rossz közérzetre, fájdalomra, rosszullétre panaszkodik, akkor mindenképp ajánlott, de ha nincsen különösebb probléma, pihenés közben nincs nagyon rossz közérzete a betegnek, nem indokolt a lázcsillapítás.

Források:

https://www.uptodate.com/contents/fever-in-infants-and-children-pathophysiology-and-management?source=search_result&search=fever%20in%20children&selectedTitle=5~150#H11

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4703655/

https://www.nice.org.uk/guidance/cg160#antipyretic-interventions-2

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.09.20.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...