Gyógyszerszedés nyáron – mire érdemes odafigyelni?

Gyógyszerszedés nyáron – mire érdemes odafigyelni?

Gyógyszerszedés nyáron – mire érdemes odafigyelni?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.07.16.
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Rendkívül fontos, hogy a nyári melegben, nyaralás alkalmával is kellő gondot fordítsunk a rendszeresen-, és alkalomszerűen szedett gyógyszereink megfelelő alkalmazására és tárolására.

Bizonyos készítmények fényérzékenységet okozhatnak, illetve a nem megfelelően tárolt gyógyszerek a nyári melegben hamarabb megromolhatnak, hatástalanná válhatnak.

Gyógyszerek tárolása nyáron

Fontos tudni, hogy a gyógyszerek csak akkor őrzik meg minőségüket, ha betartjuk a betegtájékoztatóban leírt tárolásra vonatkozó szabályokat. A magas hőmérséklet gyorsíthatja egyes hatóanyagok lebomlását, így csökkenhet hatásuk; sőt az is előfordulhat, hogy az egészségre káros bomlástermékek is képződnek.
Lejárt szavatosságú, hosszútávon nem megfelelően tárolt gyógyszert bevenni nem szabad! Ha a gyógyszernek megváltozik a külleme, állaga (pl. elfolyósodik, szétporlad), akkor bevétele nem ajánlott – még akkor sem, ha nem járt le a szavatossági ideje!

Mit is jelent pontosan a megfelelő tárolás?

  • Ha az adott készítmény tájékoztatója szerint a gyógyszer hűtést nem igényel, akkor szobahőmérsékleten tárolható, azaz 15-25oC között.
  • Ha a készítmény hűvös helyen tárolandó, akkor az általában 5-15oC közötti hőmérsékletet jelent.
  • Ha a gyógyszer a leirat szerint a hűtőben tárolandó, akkor az 2-8oC közötti hőmérsékletet jelent.
  • Bizonyos gyógyszerek leiratában az is szerepelhet, hogy fénytől védve tárolandók, így ezek esetében erre is érdemes külön odafigyelni.

Fényérzékenységet okozó gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, fájdalom-és gyulladáscsökkentők, vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek...stb.) okozhatnak fényérzékenységet, melyre a mellékelt betegtájékoztató felhívja a figyelmet.

A fényérzékenységi reakció két formája különíthető el:

  • Fototoxicitiás: egy bizonyos gyógyszer és az UV-sugarak kölcsönhatása alakítja ki a napfénynek kitett területen létrejövő bőrtüneteket: ekcéma-szerű kiütések, duzzanat, bőrpír, súlyosabb esetben hólyagok.
  • Fotoallergia: a reakciót kiváltó gyógyszer bizonyos anyaga kötődik a bőr egyik fehérjéjéhez és UV-sugárzás hatására megváltozik a szerkezetük. Ez immunválaszt, ellenanyagtermelést (allergiás reakciót) indít be. Ebben az esetben a bőrtünetek nem csak a fénnyel érintkező helyen, hanem testszerte megjelenhetnek.

A kialakult bőrelváltozások általában helyi készítményekkel jól kezelhetők. De javasolt a megelőzés: a potenciálisan fényérzékenységet okozó gyógyszer szedése alatt a napon tartózkodás és szoláriumozás kerülendő, valamint megfelelő fényvédő krém használata és védőruházat viselése is javasolt.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Dr. Tóth Sára Rebeka Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász Megjelenés dátuma: 2021.07.16.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...