Mit mondjunk a gyermekünknek a kisbabák születéséről?

Mit mondjunk a gyermekünknek a kisbabák születéséről?

Mit mondjunk a gyermekünknek a kisbabák születéséről?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.25.
Szerző: Czeizel Intézet
Karácsonykor egy kisbaba, egy család születését ünnepeljük és ilyenkor még több gyermekben merül fel a kérdés, hogy hogyan is születnek a babák. Erre a szülők sokféle választ szoktak adni, a legkisebbeknek általában mesék segítségével magyarázzák el egy új családtag érkezését. Neked mi a meséd, ha felteszi "a kérdést"?

A legnevezetesebb történet a gólyákról szól, akik csőrükben hozzák a csecsemőket a gyermekre vágyó családoknak. Ez a hiedelem a világ számtalan pontján elterjedt, azonban sok országban teljesen más választ adnak a „hogyan lesz a baba?” kérdésre.

Ahány ország, annyi történet

Bár a „gólya-hozza” történet az egyik legelterjedtebb, számos más változattal is találkozhatunk, akár Európán belül is, Németországban például a gólyán kívül varjú, hattyú, nyúl, szamár, de még a katicabogár is kapcsolódik a születéshez. Belgiumban hajóval hozzák a babákat, Svájcban is piacon vagy kútnál veszik meg az apukák a kisbabát. Dániában a tenger sós vízéből érkeznek a csecsemők, és a skandináv országok esetében általánosítva elmondható, hogy úgy vélik, a még meg nem született gyermekek lelke a nagy vizekben és mocsarakban várakozik. Talán az egyik legérdekesebb az a „magyarázat”, hogy a csecsemőket a káposztaföldön kell keresni: az újszülöttek a káposztafejből nőnek ki. Anglia, Franciaország, Belgium és Olaszország is azon országok közé tartozik, akiknél ezt a történetet mesélik a legkisebbeknek.

Miért lehetnek fontosak ezek a történetek?

„Ezek a történetek eredetileg azért születtek, hogy a szülők kitérhessenek a fogantatással kapcsolatos kényes kérdések elől, hiszen ez a téma sok kultúrában tabunak számított. Ma azonban már korábban eljutnak a gyerekekhez a valódi tények, a szülők korábban elmondják az igazságot, esetleg a kortársak világosítják fel őket, így ezek a mesék kezdenek kikopni a köztudatból.” – foglalta össze Dr. Krauth Barbara, a Czeizel Intézet tinédzser nőgyógyászati ambulanciájának vezetője.

Gondoljuk át előre a választ!

„A gyerekek kíváncsi jelleméből fakadóan elkerülhetetlen ez a beszélgetés, így érdemes minden szülőnek a lehető legkorábban felkészülni erre, és átgondolni, mit fog mondani. Talán a legszerencsésebb az, ha a szülők között lévő erős érzelmi kötelékből, a szeretetből indulunk ki, és erre építve magyarázzuk el a gyerek életkorának megfelelő szinten a részleteket.” -  tette hozzá a szakember.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Czeizel Intézet Szerző: Czeizel Intézet Megjelenés dátuma: 2021.12.25.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...