Mire figyeljünk, ha koffeintartalmú termékeket fogyasztunk?
Mire figyeljünk, ha koffeintartalmú termékeket fogyasztunk?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.27.
Kedvenc kávénk élénké tesz minket, növeli a vérnyomásunkat, fokozza a pulzusszámot és serkenti a szívműködésünket, azonban túlzott bevitele émelygést, hányingert és szédülést okozhat. Mire érdemes figyelnünk, ha koffeintartalmú termékeket fogyasztunk?
Erről olvashatsz a cikkben
A koffein: élénkítő hatását már 15-30 perc elteltével érezhetjük, hiszen gyorsan felszívódik a szervezetünkben, kiürülését azonban számos tényező befolyásolhatja. Átlagos felnőtt esetén körülbelül 4 óra alatt feleződik a szervezet koffein értéke, de az egyéni tényezők miatt ez az idő 2-8 óra között változhat.
Milyen tényezők befolyásolhatják a koffein ürülését?
- Nők esetében tartósabb a koffein hatása, ugyanis szervezetük lassabban dolgozza fel a koffeint, mint a férfiaké.
- Bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, fogamzásgátlók) lassítják a koffein kiürülését a szervezetből, melynek következtében erős szívdobogás érzés, idegesség és alvászavar alakulhat ki.
- Hasonló panaszokat válthat ki, ha a kávét, kólát, csokoládét fájdalomcsillapítókkal vagy asztmás betegségekre alkalmazott gyógyszerekkel „vegyítjük”, ezek ugyanis felerősíthetik a koffein hatását.
- A koffein megakadályozhatja a vas felszívódását, ezért ha vaspótló készítményeket, illetve táplálékokat eszünk, erre mindenképpen gondolnunk kell.
- Amennyiben rendszeresen fogyasztunk kofffeint, tolerancia alakulhat ki szervezetünkben, ami a koffein hatását mérsékelheti.
- A koffein alkohollal vegyítve élénkítő hatású, a hatóanyag ilyenkor lassabban ürül ki a szervezetből, míg a dohányzás épp ellenkezőleg hat, gyorsítja az anyagcserét, ezáltal rövidül annak hatása.
- Várandósság alatt a napi 200 mg koffeinmennyiséget nem ajánlatos túllépni a baba egészsége érdekében, továbbá fontos tudni, hogy a kismamák szervezetében hosszabb a koffeinhatás. Bár nem tilos, de a terhesség és főleg a szoptatás idején célszerű kerülni a koffeint tartalmazó termékek fogyasztását.
(Forrás: MDOSZ)
Kapcsolódó témák
Szerző:
doktorGO
Megjelenés dátuma: 2021.09.27.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...