Haspuffadás
Mi okozza?
Puffadásos tüneteket leggyakrabban helytelen életmódbeli szokások (pl. kapkodó étkezés, fokozott stressz, szénsavas üdítők fogyasztása, stb.), betegségek (pl. cukorbetegség, felszívódási zavarok, étel intoleranciák) vagy egyéb tényezők (pl. gyógyszeres kezelés) okoznak.
Mikor forduljak orvoshoz?
A haspuffadás önmagában nem ad aggodalomra okot, azonban ha túl gyakran vagy az alábbi tünetek mellett jelentkezik, érdemes felkeresnünk háziorvosunkat:
- véres széklet megjelenése esetén
- megváltozott székelési szokások kísérik (székrekedés és/vagy hasmenés, vagy ezek váltakozása)
- a has tartós előredomborulását okozza
- hányinger, hányás jelentkezésekor
Hogyan kerüljük el?
Legtöbb esetben egy kis odafigyeléssel és életmód változtatással kerülhetjük el a haspuffadás kellemetlen tünetét. Az alábbi tippek betartása csökkentheti megjelenését:
- Fogyasszunk magas rosttartalmú (pl. zab, gyümölcsök, zöldségek) ételeket!
- Kerüljük a túl fűszeres, csípős, tartósítószerekben gazdag ételeket!
- Alaposan rágjuk meg a falatot étkezésnél!
- Mérsékeljük a stresszt az életünkben!
- Mozogjunk rendszeresen!
A terápia a kiváltó okoktól függ
Amennyiben a fenti tanácsok betartásával sem mérséklődik panaszunk, és/vagy tartósan fennáll, érdemes felkeresni a háziorvosunkat, aki gasztroenterológiai, belgyógyászati vagy endokrinológiai szakrendelésre irányíthat minket. A szakorvos a panaszainknak megfelelő kivizsgálás elvégzése után kiválasztja a megfelelő terápiát, ami gyógyszeres kezelést vagy további életmódbeli változtatásokat jelenthet, esetleg műtéti beavatkozást indokolhat.
Útmutató
- A haspuffadás hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll.
- Puffadásos tüneteket leggyakrabban helytelen életmódbeli szokások (pl. kapkodó étkezés, fokozott stressz, szénsavas üdítők fogyasztása, stb.), betegségek (pl. cukorbetegség, felszívódási zavarok, étel intoleranciák) vagy egyéb tényezők (pl. gyógyszeres kezelés) okoznak.
- A haspuffadás önmagában nem ad aggodalomra okot, azonban ha túl gyakran vagy egyéb tünetek mellett jelentkezik, érdemes felkeresnünk háziorvosunkat.
- A szakorvos a panaszainknak megfelelő kivizsgálás elvégzése után kiválasztja a megfelelő terápiát, ami gyógyszeres kezelést vagy további életmódbeli változtatásokat jelenthet, esetleg műtéti beavatkozást indokolhat.