Gerinc ultrahang
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
A vizsgálat semmilyen előkészületet nem igényel a szülők részéről, fontos azonban, hogy nyugodt állapotban, megetetve érkezzen a baba, az sem baj, ha nem ébred fel.
Hogyan zajlik a gerinc ultrahang?
A babát hason, illetve lehetőség szerint inkább oldalt fektetve, teljesen levetkőztetve vizsgálják: a szülő tartja a lábát és a fejét, hogy ívben kicsit meghajoljon a háta, ezzel elősegítve a gerincbe való nagyobb belátást, a részletgazdagabb vizsgálatot és a pontosabb diagnózist.
Milyen eltéréseket mutathat ki a vizsgálat?
„Klasszikus zselét használunk, és egy nagy felbontóképességű, egyenes vizsgálófejet. Végighaladunk a teljes gerincen, és a keresztcsonti régióban, nézzük az anatómiai felépítést, magát a gerincvelőt, a folyadéktereket, a kilépő ideggyököket, illetve a környező csontos struktúrák anatómiáját, szerkezetét is, hogy nincs-e csigolyatest fejlődési rendellenesség, elcsúszás, esetleg ideggyök összenyomatás, vagy külső daganat általi nyomás, a csigolyatestek illetve a csigolyák a hátsó ívén záródási rendellenesség.
Bizonyos fokú zavarok csak ultrahanggal detektálhatók ilyen korán. Mivel azonban a csigolyatestek hátsó ívei idővel elcsontosodnak, s ez körülbelül 3 hónapos kor tájékán alakul ki, nagyon nagy a felelőssége a gyermekgyógyászoknak és gyermekneurológusoknak, hogy időben észleljék az esetleges eltéréseket.”
Útmutató
- Az újszülött babák gerincének ultrahangvizsgálatával számos olyan rendellenességre, akár neurológiai problémákra, eltérésekre is fény derülhet, melyek a terhesség során, valamint újszülött korban más vizsgálatokkal még nem kimutathatók.
- A vizsgálat semmilyen előkészületet nem igényel a szülők részéről, fontos azonban, hogy nyugodt állapotban, megetetve érkezzen a baba.
- A vizsgálat során a babát hason, illetve lehetőség szerint inkább oldalt fektetve, teljesen levetkőztetve vizsgálják.