Gerinc
Az ülés közel háromszoros terhelést ró gerincünkre az álláshoz képest, hiszen általában tartásunkra sem figyelünk ilyenkor. Testünk próbálja kompenzálni ezt, de amikor már nem tudja tovább, gerincbetegségek alakulhatnak ki. Hazánkban a felnőtt korúak 90 százaléka szenved a gerincbetegségek valamelyikétől.
A leggyakoribb gerincbetegségek
Gerincsérv
Gerincsérvnek nevezzük, amikor csigolyacsatornában vagy a gerinccsatornában lévő rostos gyűrű elszakad, s a benne lévő, puha, kocsonyás anyag kitüremkedik. Ha ez a nyaki vagy háti szakaszon történik, a gerincvelő nyomás alá kerülhet, ebben az esetben az érintett szakasz idegfunkciói sérülhetnek: a beteg lábai megbénulhatnak, érzéketlennél válhatnak, elveszheti vizelet, illetve székletvisszatartási képességét. Amennyiben nem indokolt a műtét, a konzervatív kezelések jöhetnek szóba (gyógyszeres fájdalomcsillapítás, gyógytorna, fizikoterápia).
Spondylosis
A gerinc kopása miatt fájdalom lép fel, mely nagyban ronthatja az életminőséget és korlátozhatja a mindennapi tevékenységek végzését. A munkaképtelenség egyik leggyakoribb oka. A Spondylosis, vagyis elmeszesedés kialakulhat a nyaki, a háti és az ágyéki szakaszon is, az izmok ilyenkor merevvé, fájdalmassá válnak. Gyakran már kis mozgásokra is heves fájdalom jelentkezik. Amennyiben a betegségre gyanakszunk, keressük fel háziorvosunkat, aki reumatológiai szakrendelésre utalhat részletes kivizsgálás miatt.
A gerinc gyulladásos betegségei
A gyulladásos betegségek általában a szervezetben megtalálható gyulladásos gócokból (pl. vesemedence-gyulladás) jutnak el a gerincbe a véráram során. A gyulladás főleg a csigolyákat kezdi el rombolni, majd a betegség előrehaladtával megjelennek a mozgásszervi panaszok is, a deréktáji fájdalom, amely a hajnali órákban kezdődik, jellegzetes tünete. A fájdalom pihenésre nem szűnik, de a mozgás enyhítheti, kezelése általában nem szteroid gyulladáscsökkentővel történik.
Bechterew-kór
A betegség felismerése is nehéz, általában csak évekkel a betegség kialakulása után diagnosztizálható, amely késlelteti a kezelést is. Tünetei, hogy éjszaka vagy pihenéskor fájdalom lép fel, amely a combokba sugározhat, a csípőízületben, szeméremcsontban szintén tapasztalható fájdalom, melyet mellkasi szorulás kísérhet. Az egyetlen hatásos kezelési mód a betegségre a gyógytorna.
Gerincferdülés
A scoliosis, vagyis gerincferdülés a gerincoszlop oldalirányú elgörbülése, kialakulásának pontos oka nem ismert. Főként gyermekkorban fordul elő, lányoknál gyakoribb. Az iskolai szűrővizsgálatok feladata, hogy kiszűrjék a gyermekek gerincferdülését, melynek kezelése a tünetek súlyosságától és életkortól függően lehet gyógytorna, fűző, esetleg műtét.
A gerincbetegségek megelőzése
- Mozogjunk rendszeresen.
- Figyeljünk a helyes testtartásra (ülve, állva egyaránt).
- Válasszunk megfelelő bútorokat (széket, asztalt) a munkához, és mozgassuk át óránként magunkat.
- Válasszunk lapos párnát alváshoz és közepesen kemény fekhelyet.
- Igyekezzük megőrizni optimális testsúlyunkat.