Poszt-COVID-szindróma
1 perces olvasási idő
A poszt-COVID szindróma nem meghatározott betegség, hanem azokat a változatos tüneteket értjük alatta, amelyek a fertőzés lezajlása után legalább 4 héttel, a PCR teszt negatívvá válása után is rontják az életminőséget és nehezítik a mindennapokat.
A poszt-COVID szindróma tünetei nem függnek a COVID súlyosságától, enyhe lefolyás után is megjelenhetnek
Testi tünetek
A poszt-COVID tünetek nagyon változatosak lehetnek, ezek egy része testi, egy része pszichológiai tünet. A leggyakoribb testi tüneteket itt soroljuk fel:
- nehézlégzés,
- mellkasi fájdalom,
- köhögés
- gyakran szaporává váló szívverés,
- szabálytalan szívverés
- vissza-visszatérő mozgásszervi fájdalmak
- fáradékonyság, a terhelhetőség csökkentése
- elhúzódó hasmenés
Utóbbi három már nemcsak a testi, hanem a lelkiállapottal is összefügghet. Sok embernél azonban csak idegrendszeri vagy pszichológiai (más néven mentális) tünetek jelentkeznek.
Hívjunk mentőt, az alábbi esetekben:
Ez a két tünetcsoport a szív vagy tüdő érintettségére utal, és belgyógyászati kivizsgálást igényel. Ha hirtelen alakul ki:
- mellkasi fájdalom és/vagy rendetlen szívverés,
- bénulások, beszédzavar, furcsa testérzések,
- a lábak (esetleg karok) megdagadása, esetleg fájdalommal vagy feszüléssel, lilás-pirosas bőrelszíneződéssel, akkor hívjunk mentőt!
Melyek a poszt-COVID szindróma idegrendszeri és mentális tünetei?
Inkább idegrendszeri tünetek:
- Szaglás-, ízérzés vesztés
- A szervekhez vezető idegek bántalma (polyneuropáthia eket feltehetően a vírus idegrendszerre gyakorolt hatása okozza)
Inkább mentális tünetek:
- Szorongás, az újrafertőződéstől, vagy általában a betegségektől való félelem, az egészségbe vetett hit megrendülése
- Hangulati tünetek, az érdeklődés, örömérzés elvesztése (ezt anhedóniának hívjuk), ill. egyéb depressziós tünetek
- Alvászavar
- Pánikrohamok
- Ingerlékenység, alacsony stressztűrő képesség
- Tompult, lassult gondolkodás
- Rémálmok
- Kényszerű, nagy szorongással járó visszaemlékezés egy-egy a COVID-betegséghez kapcsolható, nagyon megterhelő életeseményre (pl. a kezelés, vagy hozzátartozó kezelése során szerzett élmények, vagy a COVID-járványhoz kapcsolható egyéb esemény)
- És végül, de nem utolsósorban átélhetünk gyászt is, ha valakit elvesztettünk a járványban. Ezzel a nehéz helyzettel külön tájékoztatóban foglalkozunk.
Mi okozhatja a mentális tüneteket?
A mentális tüneteket négy tényező okozhatja:
- A vírus közvetlen hatása az idegrendszerre
- A fertőzéssel járó érzelmi terhek (félelem, szorongás, kórházba kerülés élményei)
- Általában a járvány által okozott pszichológiai terhek (anyagi elbizonytalanodás, nehézségek a mindennapi élet kapcsán)
- A hétköznapi élet és a biológiai ritmus felborulásából
- adódó terhek
Útmutató
- A poszt-COVID szindróma nem meghatározott betegség, hanem azokat a változatos tüneteket értjük alatta.
- A tünetek nem függnek a COVID súlyosságától, enyhe lefolyás után is megjelenhetnek.
- A poszt-COVID tünetek nagyon változatosak lehetnek, ezek egy része testi, egy része pszichológiai tünet.
- Hívjunk mentőt, ha hirtelen kialakuló mellkasi fájdalom, bénulás, beszédzavar alakul ki!
Poszt-COVID-szindróma - Részletesen a témáról
A biológiai ritmus helyreállítása nemcsak az alvás rendbetétele szempontjából fontos, hanem segít a hangulat stabilizálásában és a stressztűrő képesség növelésében is.
A 2019-ben kiinduló COVID-19 pandémia a mai napig jelen van mindennapjainkban, életünk számos területén jelentős hatással bír, így nem csoda, hogy a rengeteg információ között sok tévhit terjed megnehezítve a tájékozódást. Mit hihetünk el, és melyek a valódi tévhitek a koronavírussal kapcsolatban?
Hogyan kapjuk meg a kártyát, ha koronavírus fertőzésen estünk át? Mi a teendő oltás esetén? Mit tegyünk, ha az igénylés ellenére nem kaptuk meg a kártyát? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban.
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Betegnek érzed magad, de nem tudod mi fertőzhetett meg? Felvetted a védőoltást mégis COVID-gyanús tüneteid vannak? Fordulj szakemberhez, hogy megtudd, átestél-e Covid-19 fertőzésen.
Az ünnepek talán legfontosabb részét jelentik a rokoni látogatások, a családi, baráti összejövetelek. A járvány miatt azonban ezek a találkozók kockázatokat is rejtenek magukban, különösen azok számára, akik az egészségi állapotuk miatt jobban ki vannak téve a COVID-19 veszélyeinek.
Szerencsére sokan meggyógyulnak a COVID-ból, de felépülésük után gyakran még hónapokig küzdenek krónikus fáradtsággal, memória- és koncentrációzavarokkal, izom és ízületi fájdalmakkal vagy éppen csökkent étvággyal, illetve az ízérzékelés és szaglás hiányával. Hogyan táplálkozzunk ebben az időszakban? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása a betegség utáni regenerációhoz.
A gyors antigéntesztek kimutatják a SARS-CoV-2 vírusfehérjéket az ember orrából vagy torkából származó nyálkahártyában, de vajon ugyanolyan hatékonyak-e az Omikron eseteiben, mint a többi variánsnál?
Szerző:
Semmelweis Egyetem
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Kihez fordulhatok, ha poszt-COVID pszichés tüneteim vannak?
Számos módszer létezik, amely segítségünkre lehet a poszt-Covid szindróma pszichológiai tüneteinek enyhítésében, azonban ha ezek nem hoznak eredményt, minden esetben érdemes orvoshoz fordulni. Mikor...
Hogyan küzdjük le a poszt-Covid örömtelenség érzését?
Az örömérzés képességének gyengülése vagy az örömtelenség (anhedonia) gyakori tünete a poszt-COVID mentális szindrómának. Ha azt érzékeljük,hogy csökkent az örömre való képességünk, akkor a...