Vastagbéltükrözés
A vizsgálat előtt
A vastagbéltükrözés előtti öt napban már készülni kell az ideális vizsgálati állapot eléréséhez. Át kell térni a könnyű, magvas ételekre, amelyek könnyen emészthetőek: uborka, szőlő, kivi, paradicsom, magvas gabonafélék, rizs, krumpli, nyers zöldségek. A tükrözést megelőző napon reggelire szintén könnyű ételt kell fogyasztani, ebédre pedig javasolt a húsleves, ezután pedig – a megfelelő béltisztaság elérése érdekében – már nem ajánlott a szilárd étel bevitele. Emellett kerülni kell a kávé, feketetea és rostos gyümölcslevek fogyasztását. A kolonoszkópiát megelőző napon hashajtó, béltisztító készítményt kell bevenni, ami mellé több liternyi tiszta vizet kell meginni néhány órán belül.
A vizsgálat napján nem szabad koplalni, hiszen ez megterhelő lehet a szervezetnek, bár a szilárd táplálék fogyasztása továbbra sem ajánlott. Javasolt ilyenkor a gyümölcstea, gyógytea, almalé vagy fehér szőlőlé, izotóniás sportital, gyömbér, tonik vagy víz fogyasztása.
Hogyan zajlik a vastagbéltükrözés?
A vizsgálat általában fél órát veszi igénybe. Leggyakrabban bódult vagy altatott állapotban végzik, ezért javasolt kísérővel érkezni a tükrözésre. Az eljárás során a páciens a bal oldalán fekszik felhúzott lábakkal. Testhelyzetét orvosi utasításra időnkét változtatnia szükséges, ehhez asszisztens nyújt segítséget.
A vizsgálat során egy kb. másfél méter hosszú, ujjnyi vastag, hajlékony eszközt vezetnek be a végbélbe, amelynek a végén apró videokamera van. A vizsgáló orvos számára így azonnal megjelenik a felvétel egy monitoron. Az eszközre (kolonoszkóp) a bejutás könnyítése érdekében zselés anyagot kennek. Amennyiben szükséges, levegőt vagy vizet juttatnak be vagy szívnak ki.
A vizsgálat kellemetlen, illetve a kolonoszkóp székelési ingert is előidézhet. A befújt levegő miatt pedig feszülő érzést, puffadást, görcsöket is tapasztalhatunk, ezek teljesen természetes reakciók, amiket bódításban vagy altatásban nem mindenki érzékel.
A vizsgálat során a szakorvos szükség szerint alkalmazhat vérzéscsillapítást, eltávolíthat polipokat, illetve mintát is vehet szövettani vizsgálathoz.
A vizsgálat után
Az eljárás után kb. 1 óra lábadozási időre van szükség, amit a vizsgálat helyszínén biztosítanak, majd készhez kapjuk a leletet. Amennyiben szövettani mintavételre is sor került, további tájékoztatást kapunk (ennek eredménye átlagosan 2-4 hét).
A vizsgálat napján felléphet kisebb hasi fájdalom, görcsök, puffadás. Mintavétel esetén utóvérzést is tapasztalhatunk, ami minimálisan a székletben is megjelenthet.
Vastagbéltükrözés után javasolt az otthoni nyugalom és pihenés, illetve fokozatosan térjünk vissza a szilárd táplálkozáshoz.
Útmutató
- Vastagbéltükrözésre emésztőszervi panaszok esetén lehet szükség, illetve szűrő jelleggel panaszok nélkül is.
- A beavatkozás előtti öt napban már készülni kell az ideális vizsgálati állapot eléréséhez speciális diétával.
- A vizsgálat általában bő fél órát veszi igénybe. Éber állapotban, bódításban és ritkán altatásban is történhet.
- Az eljárás után kb. 1 óra lábadozási időre van szükség, amit a vizsgálat helyszínén biztosítanak.