Érrendszer
Az érrendszer feladata, hogy biztosítsa az oxigénben és tápanyagban gazdag vér szállítását a legfontosabb szervektől a legapróbb sejtekig, illetve a használt vér és salakanyag minél hamarabb felfrissülhessen.
Az érrendszer betegségei
Érszűkület
Érszűkület esetén az ér átmérője a normál mérték alá csökkent, emiatt az áramló vér mennyisége is kevesebb lesz. Sajnos az érrendszer már igen korán, a húszas éveink végén, harmincas éveink elején károsodásnak indulhat. Jellemző tünetei nincsenek, a betegség általában már csak előrehaladott állapotban diagnosztizálható. Az érszűkülettel élők tapasztalhatnak fülzúgást, látászavart, mellkasi nyomásérzékenységet, bal karba kisugárzó fájdalmat, szédülést, légszomjat és szívritmuszavart.
Magas vérnyomás
A magas vérnyomást (hipertónia) csendes gyilkosnak is nevezik, ugyanis sokáig nem okoz tüneteket, ugyanakkor az elhanyagolt betegség számos szerv károsodását okozza. Az első tünetek közé tartozik a jellemzően reggel jelentkező fejfájás, halántéki lüktetés, amely lehajtásra fokozódik. Előfordulhat szédülés, fáradékonyság, koncentrációképesség-romlás és szapora szívverés. A rendelőben végzett vérnyomásmérés normálértéke 140/90 Hgmm, az otthon ellenőrzötté pedig 135/85 Hgmm. Amennyiben a fenti tüneteket tapasztaljuk, ellenőrizzük rendszeresen vérnyomásunkat, és ha az átlagosnál magasabb, keressük fel háziorvosunkat kivizsgálás miatt. A kezeletlen magas vérnyomás szövődménye lehet az érelmeszesedés, érszűkület, stroke, szívinfarktus, szívelégtelenség.
Érelmeszesedés
A betegség során az erekben plakkok fejlődhetnek, amelyet akár a véredények elzáródását is okozhatják. Ha a plakk megreped és elszakad, az így kialakult vérrög szívinfarktust vagy stroke-ot okozhat. Az érelmeszesedés kockázatát nagymértékben növeli az elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint és dohányzás.
Érgyulladás
Az érgyulladás (vasculitis) a szervezet bármely területén kialakulhat, azonban a verőerekre (artériák) a legjellemzőbb. A kezelés hosszadalmas és kórházi bentfekvést igényel. Az érgyulladással élő betegek élethosszig szoros követésre és rendszeres állapotfelmérésre kényszerülnek a további károsodások megelőzése érdekében.
Az érrendszeri betegségek megelőzése
Mivel az érrendszeri betegségek nagyon tünetszegények, illetve jelentkezésükkor már előrehaladott betegségről beszélhetünk, a legfontosabb a megelőzés.
- Táplálkozzunk egészségesen, zsírban szegényen.
- Figyeljünk oda testsúlyunkra.
- Mozogjunk rendszeresen.
- Ne dohányozzunk és ne fogyasszunk alkoholt.
- Ellenőriztessük vérnyomásunkat rendszeresen.