Raynaud-szindróma
Milyen formákban fordulhat elő a Raynaud-jelenség?
- Önálló betegségként (ennek szakmai megnevezései: Raynaud-kór, Raynaud-betegség, elsődleges Raynaud-szindróma).
- Szisztémás betegségek (leggyakrabban autoimmun betegségek) részjelenségeként (ennek szakmai megnevezése: másodlagos Raynaud-szindróma)
Mi váltja ki a jelenséget?
A Raynaud-jelenség minden esetben a véráramlás átmeneti zavara miatt alakul ki. A jellegzetes tüneteket leggyakrabban a hideg váltja ki, de bizonyos gyógyszerek (pl. kemoterápiás gyógyszerek, orális fogamzásgátlók), illetve stressz, érzelmi megterhelés is fontos provokáló tényezők lehetnek.
Milyen tünetei vannak a Raynaud-jelenségnek?
A tünetek leggyakrabban a kezeken alakulnak ki, de ritkább esetben a lábak is érintettek lehetnek. A tünetek általában szimmetrikusan jelentkeznek a végtagokon, de ritkán egyoldali formában (inkább másodlagos Raynaud-szindróma esetén) is előfordulhat.
A végtagok elszíneződése a legtöbb esetben 3 fázisban történik:
- Első fázis: az ujjak elfehéredése, lehűlése.
- Második fázis: az ujjak kékes-lilás elszíneződése.
- Harmadik fázis: az ujjak kipirosodása.
Az ujjak elszíneződését gyakran kíséri fájdalom, zsibbadás, „idegentest-érzés”, illetve duzzanat. A tünetek rendszerint rohamszerűen jelentkeznek, és jellemző, hogy rendszeresen vissza-visszatérnek. A tünetek viszonylag rövid ideig állnak fenn (kb. 10-30 percig), majd a véráramlás helyreállását követően a panaszok fokozatosan enyhülnek, az ujjak visszanyerik eredeti színüket.
Hogyan diagnosztizálható?
Fontos elkülöníteni, hogy önálló Raynaud-kórról vagy másodlagos Raynaud-szindrómáról van-e szó. A Raynaud-kór diagnózisát csak hosszas fennállás után lehet megállapítani, ha egy alapos kivizsgálás után sikerült kizárni a komolyabb szisztémás betegségek meglétét. A kivizsgálást és szükség esetén a kezelést leggyakrabban belgyógyász, immunológus vagy angiológus végzi.
Hogyan kezelhető a Raynaud-jelenség?
- Másodlagos Raynaud-szindróma: a diagnosztizált alapbetegség célzott kezelése a fő feladat, mely a Raynaud-jelenség tüneteit is javítani fogja.
- Raynaud-kór: a legfontosabb a kezek hidegtől való védelme, melegen tartása. Súlyosabb esetekben értágító hatású gyógyszeres terápia is szóba jöhet.
- A Raynaud-jelenség összes megjelenési formájában a végtagok kisebb-nagyobb sérülései nehezebben gyógyulnak, ezért javasolt a végtag bőrének fokozott ápolása, megfelelő védelme (pl. védőkesztyű fokozott igénybevétel esetén).