Felfekvés
A felfekvés olyan bőrelváltozás, melyet a felület keringési zavara okoz a tartósan fekvő betegek körében. Folyamatos nyomás alatt a bőr nem levegőzik, és először pirossá válik, majd hólyagos lesz. A bőr elhal és később a károsodás már a mélyebb szöveteket és a csontokat is érinti.
Veszélyeztetett betegek
Az alább esetekben nagyobb az esély a felfekvés kialakulására:
- Az idős emberek, akiknek hiányos a táplálkozása, érszűkülete van és nem megfelelő a várellátásuk.
- Cukorbetegek, daganatos betegek vagy gyenge immunrendszerű kliensek esetén a nem megfelelő anyagcsere, és lassú sebgyógyulás, felgyorsítja a seb felülfertőződési folyamatát.
- Nem csak idős embereknél fordul elő, hanem olyan fiataloknál, akik agyvérzést-, balesetet szenvedtek vagy izomsorvadásuk van.
- A túl szoros gipszpólya vagy kötés alatt is felléphet felfekvés.
Hogyan ismerjük fel?
A felfekvés leggyakrabban a lapocka, derék, csípő, fenék, sarok területin alakul ki, melynek különböző fokozatai vannak, annak megfelelően, hogy milyen mélységig érinti a szöveteket:
- Az első stádium a bőrpír megjelenése, a terület meleg tapintatú és fájdalmassá válik.
- A második stádiumban már folyadékkal telt hólyagok jelennek meg.
- A harmadik stádiumban a bőr szürkés - fekete lesz és elhal. Ezen terület száraz, vagy nedvező lehet.
- A negyedik stádiumban a szövetkárosodás egyre mélyebbre hatol és érintett lesz az izom, inak, majd a folyamat a csontokig hatol. A rossz keringésű kifekélyesedett szövet kivan téve a másodlagos bakteriális felülfertőződésnek.
A felfekvés kezelése
A kezelés igen elhúzódó és bonyolult, különböző szakterületek orvosainak, (rehabilitációs szakorvos, bőrgyógyász, sebész, immobilizációt kiváltó betegség kezelő orvosa) a gyógytornásznak és a háziorvosnak a szoros együttműködésére van szükség. A sebgyógyulás serkentésére olyan kötszerek állnak rendelkezésre, mely a seb típusának megfelelnek.
A felfekvés kialakulásának megelőzése
A prevenció legfőbb eszköze a beteg forgatása, mozgatása és a nyomáscsökkentést segítő antidecubitus eszközök használata. A beteg étrendjét energia-, fehérje- és vitamin tartalmú táplálékokkal kell kialakítani, amit táplálék kiegészítőkkel is lehet pótolni. A beteg minél előbbi mobilizálása, vérkeringésének javítása serkenti a seb gyógyulását, vagy megelőzi kialakulását.
A felülfertőződés elkerülése érdekében ajánlott a gyakori speciális kötéscsere. Otthoni betegápolás során képzett nővérek látják el a beteget, megfelelő kötszert alkalmazva.
Útmutató
- A felfekvés olyan bőrelváltozás, melyet a felület keringési zavara okoz a tartósan fekvő betegek körében.
- Folyamatos nyomás alatt a bőr nem levegőzik, és először pirossá válik, majd hólyagos lesz, majd a bőr elhal és később a károsodás már a mélyebb szöveteket és a csontokat is érinti.
- Az öntudatlan, vagy mozgásképtelen tartós fekvésre kényszerült -általában idős - betegek körében gyakran előforduló elváltozás a felfekvés.
- A felfekvés leggyakrabban a lapocka, derék, csípő, fenék, sarok területin alakul ki, melynek különböző fokozatai vannak, annak megfelelően, hogy milyen mélységig érinti a szöveteket.
- A kezelés igen elhúzódó és bonyolult: különböző szakterületek orvosainak,a gyógytornásznak és a háziorvosnak a szoros együttműködésére van szükség.
- A prevenció legfőbb eszköze a beteg forgatása, mozgatása.