Metabolikus szindróma
Kínai és ausztrál kutatók publikálták azt a tanulmányt, amelyek leírják, hogy a metabolikus szindróma megléte jelentősen emelte a koronavírus komoly szövődményeinek esélyét (a szindróma egyes elemei közül a cukorbetegség megléte bizonyult a legkockázatosabbnak). Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa, diabetológus azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a metabolikus szindróma „rendszerszinten” és egyes elemeire nézve is kezelhető, sőt kezelendő.
A legfontosabb: az életmódváltás
Az életmódváltás és szükség esetén a gyógyszeres segítség jelentősen tudja javítani az értékeket, és ezzel az életkilátásokat is. A tudatosan, szakemberek segítségével felépített mozgás- és étkezési program már 3 hónap alatt mérhető változásokat eredményezhet, 3 kiló testsúlycsökkenés pedig már pozitívan hat a cukor- és zsíranyagcserére és a vérnyomásra is. A komplex életmód terápia ráadásul a gyógyszerszükségletet is fokozatosan csökkentheti, sőt idejében elkezdve a páciens gyógyszermentessé is válhat mellette.
Orvosi kivizsgálással egybekötve biztonságosabb
Mindenesetre az életmódváltás – különösen, ha jelentősebb változtatásokról van szó – akkor a legbiztonságosabb, ha egy összetett orvosi kivizsgálással, a szív-érrendszer állapotának felmérésével indul. Ehhez a laborvizsgálatokon és a fizikális vizsgálatokon túl szükséges lehet nyugalmi- és terheléses EKG, szívultrahang és esetleg más szakorvosi vizsgálatok is.