Koronavírus
1 perces olvasási idő
A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád. A 2019. decemberében kialakuló világjárványt a víruscsalád egy új típusa, a 2019-nCoV okozza.
Az új típusú koronavírus
A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz halálos megbetegedést, azonban az immungyenge állapotoknál (cukorbetegség, daganatos betegség, krónikus légúti betegség, szteroid kezelés stb.) valószínűbb a fertőzés súlyosabb lefolyása.
A koronavírus tünetei
- magas láz,
- köhögés,
- orrváladékozás,
- fejfájás,
- levertség,
- tüdőgyulladásnak megfelelő tünetek: heves, produktív köhögés, fulladás, fekvési képtelenség, légszomj
Hogyan védekezhetünk a koronavírus ellen?
- Mossunk kezet rendszeresen és alaposan - használjunk szappant, meleg vizet, és legalább 20 másodpercig történjen a kézmosás. Amennyiben víz nem áll rendelkezésünkre (pl. utazás alatt), használjunk folyékony kézfertőtlenítőt, amelyet nem szükséges leöblíteni.Ez nemcsak a koronavírus megelőzése érdekében fontos, hanem egyéb fertőző betegségek elkerülése végett is (pl. influenza).
- Kerüljük a tömeget és lehetőség szerint a fertőzöttekkel való érintkezést.
- Köhögéskor, tüsszentéskor tartsunk a szánk, orrunk elé papírzsebkendőt.
- Koronavírus járvány alatt használjunk maszkot a zárt tereken.
- Figyeljünk immunrendszerérönkre! Mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, kezeljük megfelelően a stresszt és a szorongást, aludjunk 7-9 órát és kerüljük a káros szenvedélyeket.
- Oltassuk be magunkat.
Útmutató
- A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád.
- A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz súlyos, halálos megbetegedést.
- Koronavírus esetén nagy hangsúly van a megelőzésen.
Koronavírus - Részletesen a témáról
A Covid-19 megbetegedés elleni vakcina előállítással kapcsolatos globális verseny folytatódik, amiben Kína igen komoly szerepet kap, hiszen egyre sikeresebb külföldön is a két élenjáró gyógyszeripari vállalata által fejlesztett védőoltás.
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
A Szputnyik V Covid-19 elleni oltóanyagot az orosz Gamaleja Kutatóközpont sejtmikrobiológus csoportja fejlesztette ki. A magyar gyógyszerészeti hatóság engedélyezte az orosz vakcina használatát, így 2021. februárjában meg is kezdték vele az oltási programot.
A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.
A kínai Sinopharm gyógyszercég által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcinával Magyarországon 2021. februárjában kezdődött meg az oltási program.
Magyarországon – Európában elsőként – 2021. augusztus 1-jétől lehetőség van harmadik Covid-19 elleni oltóanyag beadatására. A vakcináció – az eddigiekhez hasonlóan – ingyenes és önkéntes.
Kritikus helyzetekről számoltak be a pedagógusok, a gyerekek körében pedig minden eddiginél több szorongást, pániktünetet, illetve depressziót okozott a COVID-19 járvány – derül ki az UNICEF Magyarország és a Publicus Intézet közös kutatásából.
Iskola és óvodakezdés során gyakran tapasztalható, hogy alig kezdődött el a félév gyermekünk rövid idő elteltével megbetegszik. Ilyenkor gyakran fordulnak elő náthás, felsőlégúti huruttal, köhögéssel járó megbetegedések a gyermek közösségekben.
Szerző:
doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Oltatni vagy nem oltatni?
Az immár több mint két éve húzódó, szinte napról napra változó vírushelyzetben kismamaként még nagyobb kihívás eligazodni, válaszokat találni, az oltást, a lehetséges szövődményeket, gyermekünk...
Miért teljesíthet kevésbé jól a gyorsteszt az Omikron esetében?
A tudósok és a közegészségügyi szakértők számos hipotézist állítottak fel annak magyarázatára, hogy bizonyos gyors antigéntesztek miért teljesítenek valamivel gyengébbet az Omikron esetében. Melyek...
Mennyire megbízhatóak a gyorstesztek az Omikron esetében?
A gyors antigéntesztek kimutatják a SARS-CoV-2 vírusfehérjéket az ember orrából vagy torkából származó nyálkahártyában, de vajon ugyanolyan hatékonyak-e az Omikron eseteiben, mint a többi variánsnál?
Melyik Covid-19 elleni vakcina a legjobb?
2021-re már számos gyógyszercég fejlesztett ki hatékony és biztonságos vakcinákat a Covid-19 által okozott pandémia megfékezésére. Mikor, melyiket válasszuk?