COVID-19: Mit tehetünk szülőként a gyermek mentális egészségéért?
COVID-19: Mit tehetünk szülőként a gyermek mentális egészségéért?
A megkérdezettek egyöntetű véleménye az, hogy a járvány és a bezártság komoly negatív hatással volt pszichológiai jóllétükre. A szociális elszigeteltség miatt leginkább:
- a szorongásos és pániktünetek erősödtek fel,
- megnőtt a lehangolt, motiválatlan, depressziós kamaszok száma,
- növekedett az öngyilkossági gondolatok és kísérletek száma,
- jellemző volt a gyerekekre a kényszeresség,
- nagy számban alakult ki az evészavar több formája: voltak olyan kamaszok, akik akár 20-30 kilót híztak, míg mások önértékelési problémái anorexiához vezettek.
- alvási nehézségeket okozott a napirend felborulása és a túlzásba vitt játékhasználat,
- kisebb gyermekeknél gyakori volt a halálfélelem,
- gyakorivá vált a túlzásba vitt kézmosás.
- több esetben megjelentek a depresszív tünetek (pl. lehangoltság, motiválatlanság), amelyet egyértelműen a szociális elszigeteltséghez, online oktatáshoz kötnek.
Sok családban maradandóak a következmények
A szakértők beszámolója szerint a hátrányos, rosszabb családi háttérrel rendelkező gyermekeket jobban megviselték a lezárások és maga a vírushelyzet is, míg azok a gyermekek, akiknek viszonylag rendezett a családi háttere, könnyebben túl fognak lépni a problémáikon. Aránytalanul rosszabb lehet a helyzet a szakiskolákban, szakközépiskolákban, mint a gimnáziumokban – mind a gyermekek mentális egészsége, mind pedig digitális képességeik terén.
Hogyan tovább?
A jövőre való tekintettel a legtöbben egyértelműen azt emelték ki, hogy több közösségépítő programra, önismereti csoportra lenne szükség, valamint a tananyag általános revíziójára, ahol a mentális egészség is nagyobb szerepet kap az iskolai keretek között.
Mit tehetünk szülőként?
A pszichológusok szerint lényeges lenne, hogy a szülők dolgozzanak saját lelki egészségükön, mert ez hat leginkább a gyerekek pszichológiai jóllétére. A gyermekek mentális egészségén emellett úgy tudnak leginkább javítani, ha:
- beszélgetnek velük,
- közös programokat csinálnak,
- illetve saját jártasságukat is fejlesztik a témában.
Forrás: UNICEF