Parkinson-kór
Világszerte ez a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség, mely férfiak esetében gyakoribb. Általában 60 év felett jelentkezik, azonban nem ritka, hogy már az 50. életév előtt diagnosztizálják. A betegség jelentősen rontja az életminőséget.
A Parkinson-kórban szenvedőknél a dopamint termelő idegsejtek 70-80 százaléka károsodott vagy elveszett (ennek oka jelenleg még nem ismert), ami a mozgásban nehezítettséget okoz.
A Parkinson-kórt kiváltó okok
- Genetika: Feltételezik, hogy bizonyos gének hozzájárulnak a Parkinson-kór kialakulásához, az azonban még nem tisztázott, hogy az öröklés milyen szerepet játszik a betegségben.
- Környezeti hatások: A kábítószereket használóknál, valamit a gyakori alkoholfogyasztóknál nagyobb valószínűséggel alakulhat ki a betegség.
A Parkinson-kór tünetei
A betegség felismerése nem egyszerű, ezért nem ritka, hogy bőven a tünetek megjelenése után fordulnak orvoshoz. A korai tünetek közé sorolhatjuk a mozgáskoordinációs panaszokat, amelyek kezdetben csupán az egyik oldalt érintik, ilyen például az ujjremegés. Gyakori tünet, hogy a kezek és a lábak nyugalomban remegnek.
Pszichés tünetek is előfordulhatnak: alvászavar, depresszió, szorongás. A kezdeti fázisban nem jelentkezik egyszerre valamennyi tünet. Majd a korai jeleket követve 5-10 éven belül kialakulnak a súlyosabb következmények: eleséssel járó mozgászavar, egyensúlyprobléma, kommunikációs képesség csökkenése, súlyos depresszió, kimerültség, memóriazavar, nyelészavar, mimikaszegény arc, pislogási nehézség, pihenéskor is merev izomzat. A betegség előrehaladása egyénenként változó.
A Parkinson-kór kezelése
A Parkinson-kór jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel a panaszok kordában tarthatóak, a betegség továbbfejlődése lassítható. Kezelés alatt elsősorban gyógyszeres terápiát értünk, azonban előfordulhatnak olyan esetek is, amikor műtétre is sor kerülhet, továbbá jellemző még, hogy kiegészítő jelleggel fizikoterápiára kell járnia a páciensnek.
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagyon fontos, hogy megakadályozzuk a betegség súlyosbodását.
Útmutató
- A Parkinson-kór genetikai és környezeti tényezők kombinációja miatt alakul ki.
- A betegség felismerése nem egyszerű, ezért nem ritka, hogy bőven a tünetek megjelenése után fordulnak neurológus szakorvoshoz.
- A korai jeleket követve 5-10 éven belül kialakulnak a súlyosabb következmények.
- A Parkinson-kór jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel a panaszok kordában tarthatóak, a betegség továbbfejlődése lassítható.