Parkinson-kór

Parkinson-kór

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
A Parkinson-kór genetikai és környezeti tényezők kombinációja miatt alakul ki. Gyakori tünet, hogy a kezek és a lábak nyugalomban remegnek. A betegség jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel a panaszok kordában tarthatóak.

Világszerte ez a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség, mely férfiak esetében gyakoribb. Általában 60 év felett jelentkezik, azonban nem ritka, hogy már az 50. életév előtt diagnosztizálják. A betegség jelentősen rontja az életminőséget.

A Parkinson-kórban szenvedőknél a dopamint termelő idegsejtek 70-80 százaléka károsodott vagy elveszett (ennek oka jelenleg még nem ismert), ami a mozgásban nehezítettséget okoz.

A Parkinson-kórt kiváltó okok

  • Genetika: Feltételezik, hogy bizonyos gének hozzájárulnak a Parkinson-kór kialakulásához, az azonban még nem tisztázott, hogy az öröklés milyen szerepet játszik a betegségben.
  • Környezeti hatások: A kábítószereket használóknál, valamit a gyakori alkoholfogyasztóknál nagyobb valószínűséggel alakulhat ki a betegség.

A Parkinson-kór tünetei

A betegség felismerése nem egyszerű, ezért nem ritka, hogy bőven a tünetek megjelenése után fordulnak orvoshoz. A korai tünetek közé sorolhatjuk a mozgáskoordinációs panaszokat, amelyek kezdetben csupán az egyik oldalt érintik, ilyen például az ujjremegés. Gyakori tünet, hogy a kezek és a lábak nyugalomban remegnek.

Pszichés tünetek is előfordulhatnak: alvászavar, depresszió, szorongás. A kezdeti fázisban nem jelentkezik egyszerre valamennyi tünet. Majd a korai jeleket követve 5-10 éven belül kialakulnak a súlyosabb következmények: eleséssel járó mozgászavar, egyensúlyprobléma, kommunikációs képesség csökkenése, súlyos depresszió, kimerültség, memóriazavar, nyelészavar, mimikaszegény arc, pislogási nehézség, pihenéskor is merev izomzat. A betegség előrehaladása egyénenként változó.

A Parkinson-kór kezelése

A Parkinson-kór jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel a panaszok kordában tarthatóak, a betegség továbbfejlődése lassítható. Kezelés alatt elsősorban gyógyszeres terápiát értünk, azonban előfordulhatnak olyan esetek is, amikor műtétre is sor kerülhet, továbbá jellemző még, hogy kiegészítő jelleggel fizikoterápiára kell járnia a páciensnek.

Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagyon fontos, hogy megakadályozzuk a betegség súlyosbodását.

Útmutató

  • A Parkinson-kór genetikai és környezeti tényezők kombinációja miatt alakul ki.
  • A betegség felismerése nem egyszerű, ezért nem ritka, hogy bőven a tünetek megjelenése után fordulnak neurológus szakorvoshoz.
  • A korai jeleket követve 5-10 éven belül kialakulnak a súlyosabb következmények.
  • A Parkinson-kór jelenleg nem gyógyítható, azonban megfelelő kezeléssel a panaszok kordában tarthatóak, a betegség továbbfejlődése lassítható.
Parkinson-kór - Részletesen a témáról
Miért lehet feszültebb télen a demens beteg?
Ahogy egyre rövidebbek és szürkébbek a nappalok, azt találhatjuk, hogy a demenciával élő hozzátartozónk gyakran feszültebb, agitáltabb vagy épp lehangoltabb. Mit tehetünk ilyenkor?
Miért kelhetünk fel éjszaka?
Ha állandóan felkelünk éjszaka, idegesek és fáradékonyak lehetünk, de hosszú távon elhízást, magas vérnyomást, cukorbetegséget, vagy akár keringési problémát is okozhat az alvászavar. Mi okozhatja a gyakori felkeléseket?
Hogyan maradjunk egészségesek, ha gondoznunk kell szeretteinket?
A szeretteinkről való gondoskodás közben nagyon fontos, hogy figyeljünk saját egészségünkre is, hiszen ha stresszesek és kimerültek vagyunk, kevésbé tudjuk segíteni őket. Mire figyeljünk gondozás közben?
doktorGO Szerző: doktorGO
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan gyógyítható a Parkinson-kór?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...