Rheumatoid arthritis
A Rheumatoid arthritis tünetei
Leggyakrabban 30-50 éves korban jelentkezik, de van időskori formája is. Típusosan a kezek és lábak kisízületeinek fájdalmával és duzzanatával jár, ami az érintett ízületek funkciójának csökkenését okozza: nehezedik a kézhasználat, a tárgyak megfogása, a járás. Később az ízületekben különböző deformálódások jelenhetnek meg, amelyek tovább nehezítik működésüket.
A betegek mintegy 5-10 százalékánál további - más szerveket érintő - tünetek is előfordulnak: bőralatti és belső szervi csomók, tüdő-, szem-, idegrendszeri eltérések.
A betegség lefolyása hullámzó
Fontos tudni, hogy a betegség lefolyását kizárólag lassítani lehet, végleges gyógyulás nem várható. Mire számíthat?
- Ritkán a kezdeti gyulladás "kihűl", és akár gyógyszer nélkül is tünetmentes lehet a betegség.
- Legtöbbször azonban kezelés nélkül az ízületek deformálódása alakul ki. Gyógyszeres kezeléssel, jól reagáló esetekben tartós tünetmentes időszak érhető el, az ízületek elváltozásai ilyenkor kismértékűek.
- Az esetek kis részében a megfelelő kezelés ellenére is súlyos a betegség lefolyása, a gyulladás nehezen befolyásolható, gyorsan deformálódnak az ízületek. Gyakran tapasztalható a betegeknél a nyakmozgások fájdalmassága és beszűkülése. Szerencsére ritkább a fej előre hajlításakor jelentkező szédülés, ami arra utal, hogy a nyakcsigolyák közötti kisízületeket is érinti a gyulladás. Ebben az esetben a legcélszerűbb a pihentetés, tehermentesítés pl. (Schanz gallér). Tilos a nyakat nyújtó kezelés (száraz nyújtás vagy Glisson, és a súlyfürdő) alkalmazása.
Általánosságban elmondható, hogy a gyulladásos folyamat gyakran fellángol, de megfelelő kezeléssel tünetmentesség érhető el. Tartós gyulladás következtében a betegek többségében csontritkulás alakul ki, ehhez a menstruáció elmaradását követően kialakuló hormonhiány, a kevesebb testmozgás és a gyulladáscsökkentőként alkalmazott szteroidkezelés is hozzájárul.
A betegség kezelése
A betegség tüneteinek kezelése reumatológus szakorvos feladata. A kezelés állhat fizikoterápiából, gyógyszeres kezelésből, illetve súlyos esetben a műtét is szóba jöhet. Életmódbeli változtatásokkal javíthatunk az életminőségen:
- Mozogjunk rendszeresen (séta, szobabiciklizés).
- Tartsuk meg a normális testsúlyunkat, ha szükséges csökkentsük azon.
- Táplálkozzunk egészségesen.
- Tartsuk melegen végtagjainkat, ízületeinket.
- Relaxáljunk.
- Kövessük a gyógyszeres kezelés utasításait.
(Dr. Bálint Anita, reumatológus)
Útmutató
- Leggyakrabban 30-50 éves korban kezdődik.
- A fájdalom és a duzzanat az érintett ízületek funkciójának csökkenését okozza.
- Megfelelő kezeléssel tartós tünetmentesség érhető el, azonban a betegséget csak lassítani lehet, véglegesen nem tudják meggyógyítani.
- A betegség tüneteinek kezelése reumatológus szakorvos feladata. A kezelés állhat fizikoterápiából, gyógyszeres kezelésből, illetve súlyos esetben pedig műtét is szóba jöhet.