Fáradékonyság
1 perces olvasási idő
Átmeneti fáradékonyságot legtöbbször fizikai vagy szellemi megterhelést követően, terhesség vagy alváshiány fennállásakor érzünk, de tartós panasz esetén különböző betegségekre is gondolhatunk, ami mindenképp orvosi kivizsgálást igényel.
Miért fáradunk el?
Fáradékonyság esetén a szervezet egy fajta védekező reakcióját tapasztalhatjuk, hiszen pihenésre kényszerít minket a túlzott kimerülés ellen. Ilyenkor úgy érezzük, hogy nincs energiánk a napi tevékenységek elvégzésére, kimerültek és fáradtak vagyunk.
Milyen okok állhatnak a fáradékonyság hátterében?
- Súlyproblémák (elhízás vagy kóros soványság egyaránt)
- Krónikus betegségek (pl. cukorbetegség, vérszegénység, pajzsmirigybetegség)
- Gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók, vízhajtók)
- Terhesség
- Fokozott stressz
- Alvászavarok
- Életmódbeli problémák (pl. rendszertelen élet és étkezés, túlzott alkohol/koffeinfogyasztás, stb.)
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha tartósan –legalább hat héten keresztül - fennáll ez a probléma, vagy nagy mértékben korlátozza a mindennapi tevékenységünket érdemes mielőbb orvoshoz fordulni kivizsgálás érdekében.
Hogyan kezeljük?
Az egészséges életmód, azaz az kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás önmagában is hatásos lehet a fáradékonyság enyhítésében, mindezek mellett azonban elengedhetetlen a kiváltó okok kezelése., melyben a diagnózis felállítása után, kezelőorvosunk lesz segítségünkre.
Tippek fáradékonyság ellen
- Javítsunk az alvásminőségünkön!
- Alakítsunk ki egy napi ritmust az életünkben (pl. étkezés, lefekvés)!
- Táplálkozzunk naponta többször, keveset! Ügyeljünk arra, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű ételt és folyadékot vegyünk magunkhoz.
- Mozogjunk rendszeresen!
- Figyeljünk az életmódunkra (csökkentsük a koffein és/vagy alkoholfogyasztást, szokjunk le a dohányzásról, próbáljuk tartani/elérni ideális testsúlyunkat)!
Útmutató
- Fáradékonyság esetén a szervezet egy fajta védekező reakcióját tapasztalhatjuk, hiszen pihenésre kényszerít minket a túlzott kimerülés ellen.
- Ha tartósan –legalább hat héten keresztül fennáll ez a probléma, vagy nagymértékben korlátozza a mindennapi tevékenységünket érdemes mielőbb orvoshoz fordulni kivizsgálás érdekében.
- Az egészséges életmód, azaz az kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás önmagában is hatásos lehet a fáradékonyság enyhítésében
- A diagnózis felállítása után, kezelőorvosunk lesz segítségünkre a fáradékonyság kezelésében.
Fáradékonyság - Részletesen a témáról
Hogyan ismerjük fel a gyermekkori asztma tüneteit? Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát kérdeztük erről.
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Gyakran fáradt vagy és előfordul, hogy éhes maradsz még az étkezések után is? Stresszes életmódot élsz? Erős a gyanúd, hogy inzulinrezisztenciád van? Járj utána!
A pajzsmirigy, az általa termelt hormonokon keresztül szervezetünk számos pontján fejti ki hatását (anyagcsere, emésztés, szívműködés, menstruációs ciklus, fertilitás, hőháztartás), ebből kifolyólag rendellenes működése szerteágazó tüneteket okozhat. Hogyan ismerjük fel a pajzsmirigy betegséget?
A gyerekkori cukorbetegség (diabétesz) felismerése rendkívül fontos, hiszen kezeletlen esetekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
A szívritmuszavarok leggyakoribb típusa a pitvarfibrilláció, mely a népesség 1-2 százalékát, Magyarországon mintegy 200,000 embert érinthet. Mire figyeljünk, ha sportolni szeretnénk szívritmuszavarral?
Mikor és hogyan térjünk vissza a sportoláshoz? Összeszedtük azokat az információkat, amelyeket - amatőr és hobbi sportolóként - mindenképp tudnod kell a Covid-fertőzés utáni sportba való visszatéréshez.
Szerző:
doktorGO
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Csökkenő teljesítmény - Mikor forduljunk orvoshoz?
A teljesítmény csökkenése bizonyos mértékig természetes, azonban van néhány tünet, amely nem feltétlenül tudható be az idő múlásának vagy akár egy nem hatékonyan felépített edzéstervnek.
Tartós fáradtság: mikor forduljunk orvoshoz?
Gyakran az életmódunk okoz krónikus fáradtságot, de előfordul, hogy ez az állapot betegséget jelez. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?