Tartós fáradtság: mikor forduljunk orvoshoz?

Tartós fáradtság: mikor forduljunk orvoshoz?

Tartós fáradtság: mikor forduljunk orvoshoz?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.08.20.
Szerző: doktorGO
Gyakran az életmódunk okoz krónikus fáradtságot, de előfordul, hogy ez az állapot betegséget jelez. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?

A tartós fáradtság okai

A fáradtság érzését senkinek nem kell bemutatni, mindenkinek volt már olyan az életében, hogy azt érezte: nincs formában.  A krónikus fáradtságot legtöbbször életmódunk okozza: gyakran próbálunk túl sok mindent bezsúfolni életünkbe, de kiválthatja túlzott mértékű alkoholfogyasztás, a testmozgás hiánya, stressz, rossz alvásminőség vagy a nem megfelelő étrend követése is.

A fáradtság ilyenkor hirtelen jelentkezik, a mindennapi rutin tudatos átszervezésével orvosolható (pl. elegendő alvás, napi rutin átszervezése, étrend megtervezése, rendszeres testmozgás beiktatása, stb.).

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben elegendő alvás, megfelelő napirend és étkezés, rendszeres mozgás hatására sem javulnak panaszaink, és három hónapnál hosszabb ideig állnak fenn, érdemes orvoshoz fordulnunk.

Milyen betegségek húzódhatnak a háttérben?

  • vashiányos vérszegénység
  • pajzsmirigy alulműködés
  • cukorbetegség
  • autoimmun betegség
  • szívelégtelenség
  • asztma, COPD
  • Liszérzékenység
  • alvási apnoe
  • egyes gyógyszerek (pl. béta-blokkolók, a koleszterinszint csökkentésére szolgáló gyógyszerek, egyes fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok)
  • elhízás
  • pszichés okok (szorongás, depresszió, trauma)

A krónikus fáradtság hatékony kezeléséhez komplex kivizsgálásra van szükség, amely során kiderül, mi okozza a tartós energiahiányt a szervezetünkben. A hatékony terápia kulcsa kiváltó okok megszüntetése.

(Forrás: https://patient.info/signs-symptoms/tiredness-fatigue)

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.08.20.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...