Életmód
Az egészségügyi világszervezet (WHO) megfogalmazása szerint az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki. Az egészségre gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen, a helytelen életmódbeli szokások (pl. egészségtelen táplálkozás) nagymértékben hozzájárulnak a krónikus betegségek (pl. magas vérnyomás) kialakulásához.
Az egészséges életmód összetevői
- Rendszeres testmozgás: A heti minimum 3 alkalommal végzett testmozgás, fokozatos terhelés mellett jótékony hatással van az egészségünkre.
- Étrend: Emellett a kiegyensúlyozott és változatos étrend számos betegség megelőzésében játszhat szerepet, azonban már kialakult kórkép esetén megfelelő diétával nagy mértékben javítható vagy akár tünetmentessé is tehető egy-egy betegség.
A mentális egészséghez nagyban hozzájárul a függőségek elhagyása (dohányzás, drog, alkohol), a megfelelő konfliktuskezelés, stresszmentes légkör és a kiegyensúlyozott szexualitás élet kialakítása. Továbbá a személyes higiénia (fogápolás, tisztálkodás) és tiszta környezet is befolyásolhatja egészségi állapotunkat, de az időben történő orvoshoz fordulás, a prevenció szerepe is fontos, hiszen egy-egy szűrővizsgálat akár életet is menthet.
Útmutató
- Az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki.
- Az egészséges életmód legfőbb összetevői a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott és változatos étrend, fontos a függőségek elhagyása, a mentális egészség megőrzése és a preventív szemlélet.