Stressz

Stressz

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO,
Stresszről akkor beszélünk, ha egy olyan eseménnyel állunk szembe, melyre viselkedés változással reagálunk. A stressz annál nagyobb minél veszélyesebbnek ítéljük meg a helyzetet. Alvászavart, ingerlékenységet, gyomorfájdalmat okozhat.

Mi is az a stressz?

Mindennapi életünk során számos olyan helyzetbe kerülünk melyre eltérő viselkedéssel reagálunk. Hogy milyen erős az eseményre adott válaszunk, azaz a stressz mértéke attól függ, mennyire érezzük veszélyesnek a helyzetet és hogy mennyire vagyunk képesek arra, hogy megbirkózzunk vele, ezért egy stresszhelyzet többféleképpen is értékelhető, lehet probléma, vagy akár kihívás is.

Nemcsak alkalmanként jelenik meg a stressz az életünkben: vannak olyan mindennapi teendőink, amelyek stresszhelyzetet okoznak, de mivel állandósulnak, már észre sem vesszük, az életünk velejárója lesz. Gondolati szinten lejátszódó konfliktusaink is sokszor válthatnak ki stresszt.

Hogyan készül fel testünk a stresszre?

Szervezetünk ha veszélyt érez, felkészíti a szervezetet a „menekülésre”. A vegetatív idegrendszer lép aktivitásba, ennek folyamán az izmok megfeszülnek, a szívverés szaporábbá válik, légzésünk felgyorsul. Ha jól belegondolunk bizonyos esetekben ez a túlélés alapfeltétele. Amint elmúlik a stresszhelyzet, szervezetünk megpihen, és egyensúlyi állapotba kerül. Ha az alkalmi stresszt nem tudjuk megoldani, a szervezetünk nem tud egyensúlyba kerülni, állandósul az állapot, és kóros tünetek jelentkeznek.

Hogyan reagál szervezetünk az állandó stresszre?

 A stressz nemcsak a lelkünket, viselkedésünket támadja meg, hanem testi tüneteket is okozhat. Sok esetben nem is gondolnánk, milyen testi reakciókat idéz elő a stressz, nem is tudatosul bennünk, hogy mindennek mi is az oka.

Hosszabb ideje fennálló stressz hatására kialakulhat:

  • alvászavar,
  • ingerlékenység,
  • türelmetlenség,
  • szorongás,
  • gyomorproblémák,
  • migrén,
  • izomfeszülés (pl. csuklyásizom).

Nem mindig tudjuk hatékonyan megoldani a konfliktusainkat, ezért csökken az önértékelésünk, ami további stressz forráshoz vezet. Ennek enyhítésére élvezeti szerek fogyasztása adhat alkalmat, mely viselkedési zavarokat, agresszivitást okozhat és tovább rontja állapotunkat.

Ördögi kör

Fizikai tüneteink megjelenése további stresszt okozhat, ami egy ördögi körré alakul. A szív- és érrendszeri betegségek, az emésztőtraktus érzékenysége, az immunrendszer gyengesége, mind a stressz velejárója. Megfigyelhetjük, hogy ha rengeteg gond összesűrűsödik, akkor könnyebben kapunk el légzőszervi megbetegedéseket. A stressz okának tekintik az allergiás, asztmás megbetegedéseket is. Szexuális életünkre is kihat, mely a párkapcsolatunkat megnehezíti. A stressz hatására az izmok mindig készenlétben vannak, ezért könnyebben megfájdulhatnak.

Stressz - Részletesen a témáról
Hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek?
Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?
COVID-19 és stressz - A krónikus stressz alattomosan megbetegíthet
Ki ne érezne magát stresszesnek a koronavírus járvány miatt? Ez az érzés azonban nem csak pszichés, de fizikai rombolással is jár, ugyanis a kezeletlen, krónikus stressz komolyan veszélyezteti a szív-érrendszer egészségét.
Mit tegyünk, ha túl stresszes az életünk?
Sajnos időnként mindannyiunk életében előfordul egy-egy stresszesebb időszak. A felgyülemlett feszültséget ilyenkor számos dologgal enyhíthetjük. Melyek ezek?
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Hogyan kerüljük el a stresszt a szoptatás időszakában?
A stresszt el kell kerülni a szoptatás alatt, mert az az anyatej csökkenéséhez, vagy elapadásához vezethet. Ennek érdekében a kismama vegye igénybe a család és a barátok segítségét, és szánjon időt egy kis pihenésre, kikapcsolódásra.
Valóban könnyebb a leszokás az e-cigarettával?
Az új típusú füstmentes dohánytermékek a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem támogatják a leszokást, sőt a cigarettával való gyakori együttes használatnak köszönhetően még veszélyesebbek is lehetnek.
Hogyan segíts annak, aki szorong?
Előfordulhat, hogy nem tudjuk mit kellene mondanunk annak a barátunknak, a barátnőnknek vagy rokonunknak, aki szorongással küzd. Összeszedtük azokat, amivel támogathatod őt, és azokat a mondatokat is, amelyeket jobb elkerülnöd egy beszélgetésnél.
Mi hajlamosíthat stressz inkontinenciára?
A stressz inkontinencia kifejezés nem a pszichés terhelésre, hanem a fizikai nyomásra utaló megnevezés, amely vizeletszivárgással jár, és amely nagyon kellemetlenül érintheti a pácienseket.
doktorGO Szerző: doktorGO
Hasznos lehet
Honnan tudhatjuk, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk?
Időnként mindenkivel előfordul, hogy rossz napja van a munkahelyen, de vannak olyan helyek, amelyek ellehetetlenítik azt, hogy bármikor is jól érezzük magunkat. Hogyan ismerhetjük fel, hogy mérgező...
Mi hajlamosíthat stressz inkontinenciára?
A stressz inkontinencia kifejezés nem a pszichés terhelésre, hanem a fizikai nyomásra utaló megnevezés, amely vizeletszivárgással jár, és amely nagyon kellemetlenül érintheti a pácienseket.
Hogyan kezelhető a stressz inkontinencia?
Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30 százaléka, a férfiaknak 1,5-5 százaléka tapasztalja. Ahhoz, hogy...
Hogyan kerüljük el a stresszt a szoptatás időszakában?
A stresszt el kell kerülni a szoptatás alatt, mert az az anyatej csökkenéséhez, vagy elapadásához vezethet. Ennek érdekében a kismama vegye igénybe a család és a barátok segítségét, és szánjon időt...