Honnan tudhatjuk, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk?
Honnan tudhatjuk, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk?
Rosszindulatú főnök, alacsony munkamorál, rossz hangulat vagy egy állandóan ideges kolléga is lehet az oka annak, hogy már a gondolattól is rosszul vagyunk, hogy hétfő reggel dolgozni kell mennünk.
3 ok, amiért mérgezővé válhat egy munkahely
- Mérgező vezetők: Mérgezővé tehetik a munkakörnyezetet azok a vezetők, akiket kizárólag az egyéni érdekek elérése irányít (pl. magasabb fizetés, jobb állás, stb.), és nem törődnek a többi dolgozóval. Paul White pszichológus szerint jellemzően nárcisztikus vonásokat figyelhetünk meg ezeknél az embereknél.
- Mérgező kollégák: Azok a munkatársak, akik panaszkodással (pl. túl sok munkája van, túl kicsi az asztala, stb) töltik el a nap nagy részét, szintén mérgezően hathatnak ránk. Szintén negatívan hathat a munkavégzésünkre, ha egy kollégánk, állandóan panaszkodik, rendszeresen kifogásokat keres és nem vállalja a felelősséget a döntéseiért.
- Mérgező rendszer: Sajnos még akkor is előfordulhat, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk, ha a főnökünkkel és a kollégáinkkal is jó a viszonyunk, hiszen vállalati szinten is lehetnek problémák. Ha nincsenek meghatározva a - vállalati és az egyéni- célok, feladatok, nincs megfelelő kommunikáció a cégen belül, nincs fejlődési lehetőség, illetve nem biztosítják az ezekhez szükséges feltételeket, akkor is teljes joggal érezhetjük frusztráltnak magunkat a munkahelyünkön.
Miért probléma ez?
Az állandó munkahelyi stressz megbetegíthet bennünket, ezért nagyon fontos ennek felismerése és kezelése. Az alábbi tünetek jellemzőek a mérgező környezetben dolgozókra:
- alvászavar
- krónikus fejfájás
- hátfájás
- egyéb betegségek megjelenése
Mit tehetünk, ha mérgező munkahelyen dolgozunk?
Amennyiben a fenti leírás alapján felismertük, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk, az alábbiakat tehetjük:
- Ne hagyjuk, hogy a katasztrofizáló munkatárs befolyásolja a munkavégzésünket, próbáljuk kizárni és végezzük a munkánkat a legjobb tudásunk szerint.
- Amennyiben új feladatot vagy nem egyértelmű utasításokat kapunk, kérdezzünk vissza és rögzítsünk mindent írásban (is) a későbbi félreértések elkerülése érdekében.
- Ha van rá lehetőségünk, kerüljük a kommunikációt a mérgező kollégáinkkal.
- Beszélgessünk egy kívülállóval a problémánkról! Ha nem tudjuk eldönteni, hogy vajon valóban mérgező munkahelyen dolgozunk-e, kérjük ki egy barátunk, családtagunk véleményét. Kívülállóként sokkal objektívebben lát rá a helyzetre, mint mi, akik érintettek vagyunk ebben.
- Ha úgy érezzük, a munkahelyünk megbetegít minket, mondjuk el felettesünknek problémánkat és próbáljunk rá együtt megoldást találni.
- Tegyünk meg mindent azért, hogy az élet többi területén egyensúlyban maradjunk: mozogjunk rendszeresen, relaxáljunk, táplálkozzunk egészségesen és figyeljünk a társas kapcsolatainkra. Odafigyeléssel, életmódváltással nagymértékben csökkenthető a munkahelyi stressz.
Ha nem megy, mondjunk fel!
Amennyiben úgy érezzük, hogy minden igyekezetünk ellenére, továbbra is rendszeresen frusztrálva érezzük magunkat munkahelyünkön, fontoljuk meg a munkahelyváltást. Lehet, hogy rövidtávon kényelmetlen, de hosszú távon a mérgező munkahelyek mind fizikailag, mind mentálisan megbetegíthetnek bennünket.
Forrás: https://www.webmd.com/balance/features/toxic-workplace