Hajápolás
Mindannyiunk természetes igénye, hogy a lehető legjobb arcát mutassa, ráadásul társadalmunk is első pillantásra ítél: sokkal szimpatikusabb az az ember, aki jól ápolt. Ehhez nagyban hozzájárul a haj állapota, és nem csupán a szép frizura, de a hajszálak egészsége is. A száraz, töredezett, fakó vagy zsíros hajkorona az élet egyetlen területén sem jön jól.
Mosás és szárítás
A megfelelő hajápolással sokat tehetünk a hajszálainkért, ezért az alapvető szabályokat mindig érdemes betartani. Hajat mosni hetente maximum két alkalommal javasolt. A hajra kerülő sampont, balzsamot mindig mossuk ki alaposan, hogy ne maradjanak vegyszerdarabok a fejbőr közelében. A hajra kerülő termékek minősége rendkívül fontos, soha nem szabad olyan szert választani, ami bármiféle irritációt kiválthat.
A hideg-meleg víz váltakozása nem tesz jót a fejbőrnek, a hajszárító pedig roncsolhatja a hajszálakat, ezért érdemesebb langyos hőmérsékleten hajat szárítani, még ha hosszabb ideig tart is. Érdemes hajszárítózás előtt nagyon alaposan áttörölni a törölközővel, így kisebb hőhatásnak kell kitenni. Léteznek úgynevezett hővédő termékek is, melyeket a hajszárító használata előtt kell a hajszálakra kenni. Ha megoldható, hagyhatjuk a hajat magától megszáradni.
Festés, dauerolás
A gyakori és túl erős fésülködés összetörheti a hajszálakat, ezért naponta legfeljebb kétszer, akkor is óvatosan használjuk a fésűt. Ez legyen inkább ritkább fogú, és akár fésűről, akár kefét választunk, a sörték vége legyen lekerekített.
Ha festetjük vagy daueroltatjuk a hajunkat, érdemes hosszabb szünetet tartani két kezelés között, így elegendő időt hagyunk a hajnak a regenerálódásra. Egy jó fodrász mindig a haj aktuális állapota alapján dönti el, alkalmazhat-e vegyszeres módszert, vagy sem. Akkor sem kell ápolatlanságtól tartanunk, ha szüneteltetni kell a festetést, hiszen ha az eredeti színre festik vissza a hajunkat, esetleg csak melírozzák, nem látszik a lenövés.
A haj külső és belső táplálása
A belső táplálás ugyanolyan fontos, mint a külső, ha elegendő vitamint és folyadékot viszünk be a szervezetünkbe, a hajunk meghálálja a gondoskodást. Nem lesz dehidratált, száraz, törött, nem kezd el hullani. A haj és a körmök erősítésére kifejlesztett készítmények is kaphatóak a patikákban és drogériákban, egy-egy kúra ezekből is jótékony hatást gyakorolhat.
Ha a táplálkozásunk is, hajápolási szokásaink is rendben vannak, hajunk mégsem szép, esetleg a szokottnál jobban hullik, az alábbi betegségekre gyanakodhatunk:
- bőr- vagy belgyógyászati probléma,
- gócfertőzés,
- vashiány,
- vérszegénység,
- fejbőr betegsége,
- pajzsmirigy-rendellenesség,
- hormonális változás.
Ha ezek egyikéről van szó, különösen fontos elkerülni a káros fizikai és kémiai hatásokat, és a betegség kezelése után hagyni kell a hajat is regenerálódni. Ha naponta 100 hajszálnál több hullik ki huzamosabb ideig, ajánlott orvoshoz fordulni, és alaposan kivizsgáltatni a problémát.