Stressz
Fokozott, tartós stressz esetén a szervezet védekezni kezd. Egyik korai reakciója a nyomasztó igénybevételre, hogy az elhanyagolható folyamatokat elhanyagolja. Ilyen a haj növekedése is, hiszen a szőrzet megléte nem létkérdés, a test nélküle is képes a működésre.
Hajhullással járó betegségek
A súlyos stressz okozhat olyan hajgyulladást, amely a szőrtüszők károsodását okozza, és a hajnövekedés megállásával jár. Egy másik típus esetén a hajhagymák egy (nagy) része nyugalmi állapotba kerül, és az érintett hajszálak kihullásával jár. Ezek pár hónap alatt fésülködés vagy hajmosás közben távoznak, pedig maga a betegség általában csak 6-12 hétig tart. Érzelmi vagy fizikai stressz okozza, a leggyakoribb esetekben baleset, haláleset, betegség, műtét, szülés, hirtelen anyagi probléma áll a háttérben. Létezik egy olyan változat, amely inkább pszichológiai probléma, amikor a páciens a stresszt, a szorongást, a csalódottságot úgy vezeti le, hogy a hajszálait, a szemöldökét és egyéb szőrszálait tépkedi. A kényszeres szokás ellen nem nagyon tud tenni, szakember segítségét kell kérnie.
Hogyan kezelhető?
A hajhullás, ha stressz okozza, nem tartós betegség. Mindenképpen a kiváltó okot, a stresszt kell megszüntetni, hogy megszűnjön a hajhullás, vagy adott esetben újra növekedni kezdjen a haj. A pontos diagnózis azonban fontos, hiszen nem csupán a feszültség, de komoly betegségek is állhatnak a hajhullás hátterében.